Genel
Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Gerçekten hiç zor değil. Düzenli bir okuma ile kısa sürede okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Öncelikle kendinize ufak bir hedef belirleyin. Mesela 10 sayfa mesela 1 bölüm gibi. Ama sayfa olarak belirlemeniz değişen bölüm sayılarına göre daha düzenli bir sistem olur.

Bunu her gün uygulamanız gerekli. Özellikle ilk zamanlarda her gün 10 veya kaç sayfa belirlemişseniz onu okumanız gerekli. Bir süre sonra takriben 4-5 hafta sonra bakacaksınız artık kitap okumadan o günü geçemiyorsunuz.

Tabi bazı dönemler sınav dönemleri vs. gibi karışık dönemler sizi bu alışkanlıktan koparabilir. Bunu tekrardan başlayarak aşabilirsiniz. 10 sayfayı zamanla daha yüksek sayılara çıkarmanız mümkün bazı kitap kurtları günlük en azından 120 sayfa okuma yapmaktadır. Bu da neredeyse küçük hacimli bir kitap demektedir.

Aşırı kitap okuma tutkusunun bir zararı yoktur, kitap okumak hem hayal gücünüzü artırır hem de hayat standartlarınızı yükseltir. Okumayı sevdiğiniz türler ile çıktığınız bu yolculukta çok farklı türde kitaplara da uğrayabilirsiniz.

Geceleri okumayı seviyorsanız, kitap okuma gözüklerinden alabilirsiniz. Veya dijital okumalardan hoşlanıyorsanız, cep telefonlarınızı veya tabletlerinizi bir okuma cihazına çevirebilirsiniz. Tabi bu işler için kobo gibi çok ayrıntılı özel kitap okuyucular da var.

Zamanla kitap okuma hızınızda ciddi artışlar görülecektir, dijital okumaya alışırsanız bu hızın çok da fazla olduğunu fark edebilirsiniz.

Özellikle çocuklarınıza her gün uyumadan önce kitap okursanız onlara bu alışkanlıkları öğretmiş olursunuz. Zamanla kendileri de okumaya başlarlar.

Özet olarak verecek olursa az ama düzenli okuma ile başlayıp çok daha ciddi seviyelere gelebilirsiniz. Ama kesinlikle ilk açılışı 250 sayfa ile yapmayın öyle kazanamazsınız.


Page generated in 0.0205 seconds.