Önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Erdil Yaşaroğlu ve Serkan Altuniğne gibi popüler karikatürleri çizen kişilerin avukatları forum, sosyal medya vs. sayfalarında paylaştığınız karikatürler için sizif telif haklarından mahkemeye taşıyabilirler.

Önerilen Yazı : Bazen Edecek Farklı Küfür Bulamıyorum

Şimdi bu olay ilk başta çok ciddiye alınmadı. Ve insanlar ne olacak ya modası içinde paylaşımlara devam etti. Ta ki forum sitesi sahiplerine açılan bazı cezalar uzlaşma bürolarında 28-30 bin tl arası cezaya döndüğünde...

Daha sonra bazı facebook grupları ve sayfaları için başlatılan hadise sonrası çok büyük bir sıkıntı ortaya çıktı.

Şimdi olayı iki açıdan değerlendirelim,

1. mevzu, bu adamlar karikatürleri çizen kişiler ve onların veya onlara bağlı ajansların malı. Siz bunu kafanıza göre sağda solda paylaşamazsınız.
2. mevzu ise paylaştıktan sonra bu suçu işleyip diğerleri de yapıyor diye bir savunma yapamazsınız.

Suç x yapıyor diye sizin de yapabileceğiniz anlamına gelmez.

Tavsiyem forum. instagram, ve facebook sayfalarınızda geriye dönük incelemler yapıp karikatürleri temizlemeniz. Forum sahibi olsanız içinde paylaşıldı ben bilmiyorum diye bir geyik de yok. Hele ip numaralarını devletin size söylediği şekilde yer sağlayıcı olarak arşivlemiyorsanız. Yandınız diyebiliriz.

Tavsiyem silin bitsin.

Sevgiler. Bir Dost!


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.275 kez gösterildi.

Yorumlar