Karikatür Telif Davaları

Önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Erdil Yaşaroğlu ve Serkan Altuniğne gibi popüler karikatürleri çizen kişilerin avukatları forum, sosyal medya vs. sayfalarında paylaştığınız karikatürler için sizif telif haklarından mahkemeye taşıyabilirler.

Şimdi bu olay ilk başta çok ciddiye alınmadı. Ve insanlar ne olacak ya modası içinde paylaşımlara devam etti. Ta ki forum sitesi sahiplerine açılan bazı cezalar uzlaşma bürolarında 28-30 bin tl arası cezaya döndüğünde...

Daha sonra bazı facebook grupları ve sayfaları için başlatılan hadise sonrası çok büyük bir sıkıntı ortaya çıktı.

Şimdi olayı iki açıdan değerlendirelim,

1. mevzu, bu adamlar karikatürleri çizen kişiler ve onların veya onlara bağlı ajansların malı. Siz bunu kafanıza göre sağda solda paylaşamazsınız.
2. mevzu ise paylaştıktan sonra bu suçu işleyip diğerleri de yapıyor diye bir savunma yapamazsınız.

Suç x yapıyor diye sizin de yapabileceğiniz anlamına gelmez.

Tavsiyem forum. instagram, ve facebook sayfalarınızda geriye dönük incelemler yapıp karikatürleri temizlemeniz. Forum sahibi olsanız içinde paylaşıldı ben bilmiyorum diye bir geyik de yok. Hele ip numaralarını devletin size söylediği şekilde yer sağlayıcı olarak arşivlemiyorsanız. Yandınız diyebiliriz.

Tavsiyem silin bitsin.

Sevgiler. Bir Dost!

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.