Genel
Kapalı Fenomenler - İnternet'in Yeni Modası
2 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

İnsan bazen şaşırıyor. Tesettürlü yani kapalı bir kadının internette özellikle instagram üzerinde şekilden şekilde girdiği videoları toplum ile buluşturması ve ardından bunu tesettür içinde yapıyor olması beni de derinden derine sorulara vakfediyor.

Öncelikle şuna bir açıklık getirmemiz lazım, bir kadın yeni ve eski nesil tesettüre girmesinin altında yatan ana sebep genel olarak yaşam tarzı oluyor. Yani Türkiye'de bir kadın tesettüre girdiğinde kapalı olmadığı fotoları kaldırıyor. Giyiminde yeni bir noktaya geçiyor vs.

Ama bunu ortada yaşamaya çalışmak, genel anlamda insanların kadının üzerinden gözleri ortadan kaldırması gerekirken tam tersine daha da odakladığını görüyoruz.

Yani geniş anlamda bir kadın kapalıdır veya açıktır bu onun en tabi seçimidir ama arada kalmak yani arafta kalmak da ne oluyor?

Elinde alkol bardağı olan bir tesettürlü bir kadın ile, puro içen veya bir barda dans eden tesettürlü kadının nasıl kapalı olmak ile ilgisi yoksa, bu aynı şekilde camide mini etekle minbere çıkan kadının da orayla ilgisi yoktur.

Modernize olacağız diye hepsi içinde karışık bir hayat deneyimlemenin ne anlamı var?

Hani elde kalan meyvelerden üretilen atom adı verdikleri en dandik en ucuz meyve suları gibi...

Ha sanat olsun film olsun veya reklam çekimi olsun böyle acayip modlara belki girilebilir ama normal yaşamını sanki başına bir örtü düşmüşte öyle devam ediyormuş gibi yaşamanın ne anlamı var.

Bu hem bir konunun ciddiyetini yerlebir ediyor hem de yaşanması gereken normalliğin önüne geçiyor.

Şahsi görüşüm, tesettür ne baskı ile ortaya çıkan birşey olmalı ne de yarım yamalak yaşanmalı.

Kapalı fenomenler adını verdikleri grubun internette orada burada o acayip videolarını gördükçe insanın dünyaya olan bakışında ne oluyor yahu diye bir kitlenme yaşanıyor. Daha fazla ilgi çekmek için girilen bu durumlar, gerçekten sizi meşhur mu ediyor, zengin mi ediyor ciddi bir değerlendirme yapmak lazım.

İnsan üzülüyor, ama diyecek birşey de bulamıyor. Sonuçta kendi hayatları...


Page generated in 0.0175 seconds.