Genel
Ios Uygulama Geliştirmek Zor Mu?
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Soruya cevap vermek için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Direk cevap vereyim. Evet zor. Neden dediğinizi duyar gibiyim. Hemen konuya bir açıklama getireyim. IOS uygulama yapmak için çok önemli maddi bir desteğe ihtiyacınız var. Bunlardan birisi halen güncelleme alan bir mac bilgisayarı, bir de halen güncelleme alan bir apple telefon veya geliştirme yaptığınız alan göre değişen güncelleme alan apple cihazı.

Malumunuz üzerine iphone vs. apple cihazlarının fiyatları ortada. Bu fiyatları karşılamanız gerekiyor. Bazılarınızın aklında işte ben virtual macos kurarım yok şöyle yaparım yok böyle yaparım diye bazı girişimler vardır. Bence huzurunuzu kaçırmayın. Denerseniz ne tür zorluklar yaşayacaksınız görebilirsiniz. Yani o dünyalara boşuna girmeyin.

Bunun dışında ios'un şu an en önemli dillerin swift ve ona bağlı büyüyen swift ui gerçekten çok fazla güncelleme alan bir dil. Yani 6 ay önce öğrenmeye başladığınız ios uygulama geliştirme kodları. Yeni indirdiğiniz xcode üzerinde çalışmayabilir. Onlarca hata ortaya çıkarabilir.

ios uygulama geliştirmek için ios kodlarınızı yazabileceğiniz tek ama tek emülatör xcode. bunun dışında windows vs. ortamında swift vb native ios kodları yazabileceğiniz veya derleyebileceğiniz bir ortam yok. Ama siz hybrid bir dil ile çalışmak istiyorsanız, tabiki farklı ortamlarda hatta notepad üzerinde bir kod yazabilirsiniz. Ama şunu unutmayın ios uygulamayı derlemek ve appstore'a yüklemek için yine apple cihaza ihtiyacınız olacak. Hatta bazı uygulamaların da ilgili cihazlarda test edilmesi gerekiyor.

Windows üzerinde ios uygulama geliştirme diye bir olay henüz yok. Zaten olmasın da! Windows üzerinde geliştirme yapmak istiyorsanız Android Studio'ya dalıp çok güzel android uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Uygulama geliştirmeyi tamamladınız iş bitti mi? Tabiki hayır.

Şimdi sırada, appstore üyeliği vs. durumları var. En uygun üyelik 99$ yıllık şeklinde. Doların durumuna bakınca bu ücret sizi baya sarsabilir. Ayrıca bu ücreti her yıl ödemelisiniz. Unutmayın ios uygulama geliştirmek güzel ama ciddi anlamdır zordur.

Ama siz sabırlı ve güçlü bir insansanız, sigaramdan, gezmeden, tozmadan kendime para da ayırabilirim diyorsanız. Aramıza sizi de bekliyoruz!


Page generated in 0.0215 seconds.