Genel
İnternetten Para Kazanma Teknikleri - 2020
21 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 6 dk.

Bu yazıda size interneten nasıl para kazanabileceğinizi ve en önemlisi bu parayı nasıl kendinize transfer edebileceğiniz konusunda bilgiler vereceğim. Doğruya doğru bu göründüğü kadar kolay bir iş değil.

Öncelikle internetten para kazanma konusu çok eskilere dayanıyor. Çok az kişinin internet kullandığı dönemlerde bu tür paza kazanma olanakları yoktu. Fakat artık milyonlarca insanın bulunduğu internet ekosisteminden bazı metodlar ve yatırımlar ile para kazanabilirsiniz.

Öncelikle kafanızdan kripto para, bitcoin, ethereum gibi şeyleri çıkarın bunlar tamamen farklı şeyler bu yöntemler hem kazandırır hem de sizi duman edebilecek sistemlere sahiptir. Tren gibi düşünün ilk duraktan binmek ayrı sonradan binmek ayrı bu şimdilik elenmiş bir yöntem. Lütfen haber sitelerinde haber gibi yapılan o bitcoin zengini reklamlarına aldanmayın.

Neyse buradan diğer yöntemlere geçelim. Öncelikle içerik üreticileri internet üzerinde çok fazla olmasa da para kazanırlar. Ama sistemlerini oturtur sürekli hale getirirlerse ciddi noktalara ulaşabilirler. İçerik üretmenin en basit yolu, yazı (makale) yazmaktır. Buradan sakın makale satın alıp siteye koymak gibi bir şey anlamayın, kendiniz üreteceksiniz.

Ürettiğiniz makaleleri kendi blogunuza koyacaksınız. Bir süre sonra Google'un Adsense sistemi + dışarıdan alacağınız reklam tanıtım yazıları ile rahat pozisyonlara gelirsiniz.

Yazının ötesinde kamera kullanabiliyorsanız kendinize içerik üretebilecek seviyede edit vs. biliyorsanız. İşe size yeni bir kapı. Youtube. Youtube üzerinde gelirler çok daha yüksek bir de çok fazla izlenme alırsanız ooo yemede yanında yat.

Bunun dışında instagram üzerinde belirli sayfaları büyütüp reklam alabilirsiniz. Bu da içerik üretimine girer. Fakat facebook, twitter gibi sistemlerden para kazanma olayları biraz azaldı. Hani yok değil ama trend işte.

Tiktok biraz hızlandı ama nereye kadar gidecek bilmiyoruz.

Önemli olan sosyal medya işlerinde sakın bot mot işlerine girmeyin. Hesabı çöp edersiniz.

Bir dönem drop shipping işi çok popülerdi, hatta bu sistemleri anlatan iki şaşkoloz millete ekitap satıp köşeyi döndü. Bu model artık işe yaramıyor. Dropshipping'te x kişisine sipariş üzerine y kişisinden mal alıp satmaya çalışırdınız. Artık bu olay öldü diyebilirim. Paranızı çöp edersiniz o abuk subuk e-kitaplara da 49 tl falan vermeyin.

Çok eskilerden anket doldurma vardı. Tamamen öldü. Hepsi fake.

Domain alım satım işi her daim devam eder ama ciddi portfolyoya ihtiyacınız var. Bir de unutmayın aldığınız domainlerin süresi var. Satamazsanız ya yeniden yenileyeceksiniz ya da boşa bırakacaksınız. (Yatırım sıfır olabilir.)

Udemy üzerinde ders verebilirsiniz. Ama gelirleri inanılmaz düşük, cidden çok düşük. O 29 tl'ye satılan derslerden size 7-8 tl kalıyor. (Bunu benden duymadınız.)

Upwork gibi bazı sistemler var. Neredeyse hintliler ele geçirdi. Fiverr de aynı. Freelancer.com da...

Türkiye'de bionluk var. Çöplükten hallice. Boşuna sinilerinizi bozmayın. 1000 tl'lik işe 100 tl teklifle gelebilirler.

Makale yazma işi bir noktada işer yarar ama emek ister. 100 kelime 1.5 tl'den r10'da yazıyorlar. Bionluk'ta 300 kelime 10 tl'ye kadar çıkarsınız. Hani akmasa da damlar ama şikayeti bitmez.

Fotoğraf satma işi profesyonelseniz işe yarar ama değilseniz bilmiyorum.

Stock music, stok video işleri de profesyonel iseniz yürür.

AirBNB, corona sonrası ölüm kalım mücadelesi veriyor. Ama ölmezse corona sonrasında evinizi günlük kiraya verebilir. Normal aylık kazanacağınız parayı haftada kazanırsınız. Bu tür sistemlerde vergi sorunları var unutmayın.

Satış Ortaklığı işi eskiden iyiydi ama, rakip çok, işler karışık ödeme alma sıkıntısı var. Birinin malını satarsınız ödemeyi o alır sonra paranızı vermez. Ciddi sıkıntı.

Oyun oynama ve yayın Twitch işleri, gerçekten tutkunsanız mükemmel bir alan ciddi para kazanırsınız. Tavsiye ederim.

Çeviri meselesi, her daim iş yapar, dil biliyorsanız mutlaka üzerine gidin, hiç bir zaman bitmeyen bir iş. (Udemy'den dil dersleri alın çalışın.)

Bunun dışında mobil uygulama - oyun işleri var. Ciddi paralar kazanırsınız mutlaka üzerine gidin.

Webmaster, tasarım-programlama, server işleri de biraz sizi besler ama çok değil.

Bu sistemlerin tamamında paranızı hesabınıza alabilirsiniz. (Banka hesabınıza) Ama unutmayın gelirlerin bir vergisi var, artı kdvsi var.

Sürekli olmayan gelirler de sorun olmaz ama miktar artarsa maliye kapınızı çalar. Geriye dönük (5 yıl) gelir + kdv çıkarırlar.

Sanırım yazıda özetlediğim metodlardan birisi size uyar, lütfen tecrübe olarak edindiği notları da göz ardı etmeyin. Ama karar yine her zaman size ait!

Kolay gelsin. İyi şanslar.


Page generated in 0.0229 seconds.