Özellikle sektörlerde yer alan arkadaşlarım için yazıyorum.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Türkiye dışında çalışıyorsanız, özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelerde, imzaladığınız NDA'lara dikkat edin. (NDA, non-disclosure agreement yani gizlilik sözleşmesi) hani projeyi sahada solda duyurmamanız ve çalmamanız için imzalanıyor. Fakat o ülkelerdeki kanunlara göre hatta Amerika için eyaletlere bağlıdır.

Mesela x projesi size nda imzalatılarak verildi baktınız vs. Sonra işler karıştı olmadı vs. Gittiniz bu projeyi sızdırdınız. Sıkıntı buralar için değil oralar için geçerli ama bunun birçok şartı var. Özellikle equity ile iş yapıyorsanız (hisse bazlı) ve hiç ödeme almadıysanız mahkeme siz eşşek değilsiniz ya öyle bir nda'yı falan şartlarını uygulamaya koymaz.

Sonuç iş hayatında her zaman değişiklikler olur, projeler batar, işler karışır ama imzaladığınız şeyleri iyi okuyun. Sonra benim ingilizcem yok gibi bir kurtarış her zaman işe yaramaz bunun dışında, eğer hakkınızın yenildiğiniz veya mobbinge uğradığınızı düşünüyorsanız ne yaparsan yap hacı diyip geçin. Ama kesinlikle projenin bilgilerini sızdırmayın.

Bekleyin sizden parasını verip alsınlar, akıllıysalar. Ha yok. Racon ise al sana racon dersiniz. 4-5 ay boşa çalışmış olursunuz biter.

Size de antreman olur.

Malesef durumlar böyle bir noktaya gelebiliyor. Canınız saolsun.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.357 kez gösterildi.

Yorumlar