İllegal Film Sitelerinin Son Durumu

Günümüzün ve belki de ileri dönemlerin en büyük sorunlarından birisi olmaya aday illegal film siteleri gittikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. Sadece Türkiye'de değil birçok ülkede dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer alan illegal izleme siteleri kendilerine çıkan rakiplerin sistemlerini bile kopyalamaya başladı. Öyleki en büyük yasal firmalardan birisi olan Netflix'in içerikleri bile anında bu sitelerde paylaşıma açılıyor.

Bu siteler genellikle internet üzerinde free streaming hizmeti veren vk. ok.ru, vidmoly gibi sitelerin yapılarını kullanıyor. İnternet hızının artması ile part sistemlerinden vazgeçip tek part şeklinde filmin tamamını sunan bu sitelerin bazıları indirme hizmeti de veriyor. Eskimeyen torrent sistemlerine bile kafa tutmaya başlayan bu sitelerde birçok filmin çeşitli alt yazılı hallerini bulmak bile mümkün. Eskisi gibi görüntü kalitesi sorunu da yaşamayan bu sitelerin Türkiye'de uğradığı en büyük yaptırım site adresinin engellenmesi tabi buna karşı hemen ucuna bir sayı ekleyerek açtıkları siteler ile google'da aynı yere erişip işlemlerine devam ediyorlar.

Bazı amatör filmciler ise domain bilgilerini açık bıraktığı için evlerine gelen kağıtlar ile ifadeye çağrılıyor büyük bir heves ile girdiği korsancılık işi elinde patlayan bu 15 yaşındaki bebeler yaşadıkları dram ile büyük paralar ödemek zorunda kalabiliyorlar.

Ama bu işin kaymağını yiyen ve bet firmalarının reklamlarını alan firmalar ise minumum 5 bin tl kazanç ile bu işi devam ettiriyorlar.

Peki bu iş nasıl biter? Bence öyle kolay bir yolu yok, yani gizlilik ve offshore hostlara yüklenen sitelerin sahiplerini bulmak çok güç. Ancak engelleme ile kapanmayan siteler için farklı yöntemler lazım, artık sokakta korsan dvd işini bırakan adamlar buna yöneldi. Aman arkadaşlar sakın girmeyin bu işlere yanarsınız...

Hadi rastgele.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.