Genel
İdeal Doğru ve Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olmalı?
12 ay önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Gene olarak gençlerin yeni dönemde es geçtiği ama gelecek çok önemli bir mevzuza değinmek istiyorum. Sizin de bildiğiniz gibi her insan yaratılıştan bazı farklılıklar içeriyor. Yani kendinize tamamen uygun, aynı şekilde kopyalanmış bir insan bulma ihtimaliniz yok.

Bu nedenle bir insan ile ilişki içerisinde yer almak istiyorsanız öncelikle onu artı veya eksileri ile kabul etmelisiniz. Bu durum karşıdaki birey için de geçerli. Tabi bu artı eksi kavramı sizin için öyle olabilir. Genel normlara göre birşey ifade etmeyebilir. Bu duruma uyum sağlamanız veya kabullenmeniz, sağlıklı bir ilişki kurabilmek için gerekli olan en önemli detaydır.

İdeal bir ilişki, iki kişi arasında karşılıklı saygı, güven ve sevgi temelinde kurulmalıdır. Bunları içermeye ilişkiler kısa sürede yorulmaya ve bitmeye mahkumdur.Her ilişki de zaman zaman bazı sıkıntılar olabilir, tartışmalar, finansal sebeplerden kaynaklanan genel sorunlar, genel klasik kıskançlık krizleri her zaman ilişkinin içerisinde yer alır. Zaten bir insan karşıdakine değer vermese, onu kıskanmaz, eğer geleceğine önem vermese finansal durumları sorun etmez. Tabiki de bireyler için gelecek beklentileri bunları tetikler ama yaşanan bu sorunlar esnek bakışlar ile atlatılabilir.

İlişkide esnek olmak, her iki tarafın da değişen durumlara uyum sağlamasına yardımcı olur. Değişen koşullara karşı açık olmak, çözüm odaklı olmak ve esnek davranmak, ilişkinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Karşınızdaki insanı incitmeden sorunların üstesinden gelebilirsiniz, yaşamda her türlü sıkıntılı durum karşınıza çıkabilir. İyi günde kötü birliktelik deyimi de bunlara göğüs gerebildiğinizde anlam bulur.

Bu özelliklerin varlığı, bir ilişkinin sağlıklı ve başarılı olmasına yardımcı olur. Ancak unutulmamalıdır ki, her ilişki benzersizdir ve ideal bir ilişki kavramı, her çiftin kendine özgü dinamiklerine ve ihtiyaçlarına göre değişebilir.


Page generated in 0.0212 seconds.