Bu yazımda size Kyk'dan kredi veya burs öğrencilerin kartlarına tanımlanan harçlık avansın nasıl kullanılabileceğini anlatacağım.

Önerilen Yazı : Yunanca Öğrenmek Kolay Mı?
Başlığı böyle attığıma bakmayın, yunanca öğrenme konusunda bir girişim falan yapmıyorum. Sadece muhtemelen 9-10 yıl önce aldığım fono yunanca sözlüğü bulduğumdan aklıma geldi.

Öncelikle ön lisans ve lisans öğrencileri için 500 tl olan kredi ve bursların dışında size her ay tanımlanan ve sonraki maaştan çekilmesi muhtemel olan bir harçlık avans sistemi vardır. Bunun limiti 18 yaşının üstündeyseniz 350-450 tl arasında olacaktır. Normal aldığınız 500 tl'nin üstüne herhangi bir faiz ödemeden 400 tl yaklaşık bir para daha harcayabilirsiniz. Fakat bu ücret bir sonraki ay yatan kredi veya bursunuzdan siz çekmeden otomatik olarak çekilir. Kalan miktar hesabınızda durur.

sigara fiyatları


Özellikle öğrencilerin kimi dönemlerde harcama yapabilmesinin önünü açan bu sistem kredi veya burs süreniz bitmeden 1-2 ay önce kapatılır. Amaç burada karşılığı olmayan borç olmamasıdır.

Kimi öğrenciler bu harçlık avans sistemini altın alarak (kredi kartı ile) nakite çevirmeye çalışmaktadır. Fakat ödenen komisyon vb kesintiler yüzünden ellerine daha az para geçmektedir. Harçlık avans normalde nakite çevrilemez sadece pos cihazlarında harcanabilir.

Fakat bazı öğrenciler çeşitli yollarla komisyon üstlenerek bunu acil nakite çevirmektedir.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.4118 kez gösterildi.

Yorumlar