Genel
Günün İlk Saatleri ve Youtube Region Mevzusu
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Youtube Google firmasına geçtiğinden beri hatta şimdiler de Alphabet diyebilir. Çok büyük dönüşümler yaşadı.

Hem üyelik kısmına entegre edilen eski Google Plus hem de farklı sistemler ile entegre oluşu onu bir numaralı video sitesi haline getirdi. Kurumsal üyelikler bir yana kendi videolarını üretmeye başlaması ile birçok projeyi daha yayına aldı. Hatta Youtube Music bunlardan henüz Türkiye'de çalışmayanlardan birisi.

Ben bu yazımda ise çok farklı bir sorundan bahsedeceğim. (Bana göre bu bir sorun, ciddi bir sorun.) Google üzerine geliştirdiğim takip aracı Rankshero ile çalışırken farkettiğim region arızalarının aynısı youtube içinde de var.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ve günün ilk saatlerinde Youtube'un region ayarlarında medyana gelen bir arıza ile Türkiye'de kullanıcılara arapça videolar gözüküyor. Aynı durum bazı Avrupa ülkelerinde de çok farklı yerlerden videolar ile açıklanabilir.

Yani demek istediğim siz gezdiğiniz videolara göre bir sınırlama beklerken birden hiç alakası olmayan bir ülkenin videoları ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu kısa süreli olarak devam edip sonradan normale dönüyor. Yani bence bu sistemsel bir arıza. muhtemelen region ve zaman aralıkları ile yapılan yanlış bir düzenlemeden kaynaklanıyor.

Peki bunu nasıl ölçüyoruz. Kendi programladığım bir sistemde aldığım raporlar bunu net bir şekilde gösteriyor. Aynı sorun google search için de geçerli fakat başka google araçlarında bu sorun yok. Muhtemelen Youtube en eski google toollarından birisini kullanıyor ve bu da google search ile aynı mekanizmaya sahip.

Benden demesi bir karıştırın dediğimi göreceksiniz.


Page generated in 0.0211 seconds.