Bugün sanal bir cihazda google login kullanarak yaptığım bir login sonrası enteresan bir mail aldım.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Mailin başlığı şu şekilde: Erkan, yeni Apple iPhone telefonunuzda en son Google uygulamaları mevcut değil.

Google nazikçe telefonumdaki (her ne kadar sanal da olsa) uygulamaların içinde kendi uygulamalarından bazılarının olmadığını söylüyordu. Yani başka bir ifade ile herhangi bir izin almadan hatta buna teşebbüs bile etmeden telefonun içindeki uygulamaları okumuş ve cevap olarak böyle bir mail atmıştı.

Google Mesaj

Şimdi diyeceksiniz ki, bu ne kadar vahim bir durum. Gerçekten de öyle. Hatta vay be...

Şimdi bunu sadece sanal makinede yapmadı herhangi bir google ilişiği olmayan cihazda yaptığını varsayarsak google login kullanmanın ciddi bir güvenlik açığı oluşturduğunu görebiliriz.

Peki google bunu neden yapıyor? Bunun en basit açıklaması kendi uygulamaları kullandırması, peki google başka şeylere erişip onları da analiz ediyorsa? Fotolar, Notlar, Telefon numaraları... Hani bunlara erişirken soruyor. Peki bunu makine dili analiz etmesi ve cevaplar üretmesi ne olacak...

Gerçekten teknoloji beni çok ürkütmeye başladı.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.619 kez gösterildi.

Yorumlar