Genel
Google Admob Neden Banlanır?
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 4 dk.

Sanırım bu soru birçok yeni google admob destekli mobil uygulama yapan kişiler tarafından sorulan bir sorudur. Sanırım öncelikle google admob nedir oradan başlamamız gerekiyor.

Google Admob Nedir?Google Admob, Google'un bilinen adsense (reklamdan para kazandırma) sisteminin mobil uygulamalara entegre edilen halidir. Bu sayede uygulama içinde reklamlardan gösterim veya tık bazlı para kazanılabilir. Bu gelirler adsense hesabınız ile birleşip veya yoksa birleşemeden sizin verdiğiniz hesaba ayın 24'ü gibi eğer 200 tl'yi geçerse (Türkiye için ödeme sınırı) ödenir.

Google Admob ile ciddi gelirler elde eden uygulamalar vardır. Gittikçe büyüyen google reklam ekosisteminde 3 çeşit admob reklam modeli vardır.

Google Admob Reklam Modelleri Nelerdir?Google admob modelleri 3 tanedir. Bunlar normal banner gibi açılan mobil uygulamanın altına veya bir yerine yatay olarak koyulan reklamdır. Tabi bu reklam farklı yerlerde kare gibi de gösteriliyor. Ama sakın bu reklamın içeriği ve kodları ile oynayın. Bu direk ban nedeni.

Bunun dışında instersitial denilen hani o uygulamada bazen pat diye tam ekran açılan reklamlar var. Bu reklamlar ilk modelden daha çok para bırakır. Çünkü genellikle kapatılmak istenirken tıklanır. Tabi bunun yoğun tıklanması, uygulama açılınca hemen açılması falan hep ban sebebidir.

Bunun dışında bir de oyunlarda kullanılan (veya başka modlarda) ödüllü reklamlar var. Bunlar 30 saniye gibi zamanlarda yayında kalıyor. İzlendikten sonra kapatılabiliyor. Fakat bunları sürek göstermek falan ban sebebi. Yani adama can dolduruyorum diye sürekli bunu açma sansı verirseniz. Kısa sürede hesabınız kitlenir mail gelir. Veya o uygulama için reklam gösterimi kısıtlanır. Bu biraz Google ekibinin insafına kalmış bir durum.

Google Admob Başlıca Yasak - Ban Nedenleri Nelerdir?Aslında yazı içinde değindim ama, sürekli bu reklamları tıklatıcak dizaynlar, veya insanları buton olduğunu anlamayacak şekilde reklam modelleri direk ban sebebidir. Ödüllü reklamlarda sürekli açma askıya neden olur. İntersitial (tam ekran) reklamlar ise uygulama yüklenirken veya sayfa değişirken pay diye gösterilmemeli. Sık olmamalı.

Bunlar dışında uygulama içeriği vs. bunların hepsi etken. Dikkatli olursanız ve kuralları güncellendiğinde bile açıp okursanız rahat edersiniz. Şuradan kuralları görebilirsiniz.

Mesela smm, iddia, tahmin, suç vs. gibi applerde reklamlardan gelir elde eder, ödeme alamadan bırakırsınız.

Bunun dışında fal, astroloji appleri de çok sıkıntılıdır.

Bir de büyük bir yanılgı var. X uygulaması yapıyor ben neden yapmayayım. İşte bu piyango işi, bence siz yapmayın.

Son olarak admob için android ve ios eklemek için şuralardan yardım alabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Page generated in 0.0256 seconds.
44.212.99.208