Genel
Google Admob Ne Kadar Kazandırır?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Sanırım mobil uygulama işine girenlerin özellikle amaçları para kazanmak olanların ilk düşüncesi budur.

Google Admob, Google'un Adsense sistemi ile entegre bir şekilde size reklam parası sağlar. Tabi bu reklamların bir normal modeli bir de ödüllü reklam gibi modelleri var. Bazı durumlar da bir alternatif daha oluyor. Bu reklamların hepsinde görüntülenme ve tıklanma sayılarına göre gelir elde edebilirsiniz.

Admob genel olarak Türkiye'de çok değişken bgbg oranlarına sahip, bu genellikle 1.5 tl ile 5 tl arasında olacaktır. Bu bir anlamda sizin 1000 eşleşmiş gösterimden kazandığınız para gibi görünebilir. Tabi bu eşleşme durumu da çok değişik hemen bir örnek veriyorum:

admob reklam istek sorunu

Örneğin üstte gördüğünüz gibi bugün yapılan 91 istek için herhangi bir reklam görüntüleme eşleşmesi gelmemiş. Oysa bunların tamamı eşleşseydi size gelir olarak dönecekti. Yani 91 kez görüntülen reklam yeriniz herhangi bir reklamı tetiklememişiz.

Daha da vahim bir görünü vereyim.

admob reklam gösterim sorunu

üstte gördüğünüz 2020 yılı haziran 10 günlük raporunda gelirin 0 tl olduğunu. 10 günde toplam 2081 istek yapılıp, sadece 6 (altı) gösterim yapılabildiğini görüyorsunuz. Mesela 4 gösterim yapılan 8 haziran günü eğer 1000 gösterim olsaydı sadece 53 kuruş para bırakacaktı. Ama bu durum eğer bin gösterim alsaydınız 5-10 tl arasına çıkabilirdi. Metrik çok az olduğu için böyle bir değer çıkıyor.

Peki buna nasıl çözüm bulursunuz:

1- Güncel Admob SDK
2- Doğru yerleşim ve reklam seçimi.
3- Diğer mevzular (iletişime geçerseniz ücretli destek verebilirim.)

Yani kısaca,

Uygulamanız/oyununuz 500 aktif cihazda kurulu veya günde 2k (kişi başı 4 gösterim) görüntülenme yapabiliyorsa. Günlük 3 ile 10 tl arasında bir kazancınız var anlamına gelir.

Bu tabi başka değişkenlere göre değişebilir. artabilir, azalabilir.

Mesela bir zamanlar bin gösterimde ₺104,78 kazandıran bir uygulamam da vardı.

Ama tavsiyem uygulama yapıyorsanız öncelikle ios uygulamanız olsun sonra android daha ucuza yapılır ama geliri de ona göre olur.

Daha detay için yorum vs. yapabilirsiniz.

Ne diyelim, sevgiler saygılar. Başarılar.


Page generated in 0.0219 seconds.