Teknoloji
Girişimcilik İşleri Nasıl Gidiyor?
1 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 4 dk.

Bu aralar bu soruyu soran yok. Ya da ben duymuyorum. Çünkü ne telefondan ne sms'ten ne whatstapp'tan ne telegram'dan bana ulaşmak mümkün değil. Neden mi? Sosyeteye girdiğimden değil yoğunluktan arkadaşım. Gece gündüz kodlama peşinde devam ediyorum.

Malum bir de hayat mücadelesi sonuçta eskisi gibi tek tabanca takılmıyoruz. Sorumluluklar var o var bu var. Yatırımcı mevzusu var. Hali hazırda acayip acayip toplantı işleri var. Ama değişen şeylerin içinde çok büyük bir nokta var. Hemen ona değinmek istiyorum.

Eskisi gibi insanların her dediğini takamıyorum. Veya onların her zaman destekleyicisi olamıyorum. Hatta olamıyorumdan ziyade ya arkadaşım dene yanıl gör diyorum. Arkasında da durmuyorum. Adam deniyor, yanılıyor, vazgeçiyor. Mutlu oluyor muyum? Tabiki de. İçimden bu seçeneği de eledi kendine daha uygun bir tane bakar, kafasına takmaz diyorum. Aslında bu durum dışarıdan "yahu sen de bu yollardan geçtin ayıp değil mi" diye görünse de hiç öyle değil.

Baya baya eğitim bu... Girişimcilik 101 dersi gibi düşün.

Girişimci olmak için önce geceleri vereceksin, sonra cebindekileri sonra herkes bundan bir bok olmaz derken sen yine de olsun ya diyip bunu sineye çekip devam edeceksin.
Kendine iyi yol arkadaşları bulacaksın. Proje sallanırken onları gözün kırpmadan harcamak yerine durumu değiştirecek planlar yapacaksın. Ha bunları buraya yazması kolay bir de bunları olur hale getirmek var. İşte burada yazanların bir kısmını uygulamayı başarabiliyorsan tamam sende de bu işin hamuru var.

İlk exitini yapana kadar senden bir bok olmadığını düşünen insanlar olacak. Sonra onların u dönüşüne şahit olacaksın. Tabi bu u dönüşü sadece senin yanında olacak. Arkandan eski modele devam edecekler. Profiline girip bakacaklar. Uygulamanın içinde tıklamalar yapacaklar tabi sen bunları takip edip güleceksin.

Diyeceksin "ulan madem bir bok olmuyor sen ne diye buradasın" :)

Sonuç olarak hamurunda girişmcilik olması için bunların bir kısmını göstermen lazım. Ha bunlar yoksa, daha ilk "bok gibi ya" lafına bakıp işi bırakıyorsan. Kusura bakma kardeşim git sen doktor ol, avukat ol, profesör ol. Girişimcilik işi cidden ... ister. Aç, susuz, uykusuz kalmayı becerebiliyorsan o zaman dene... Günlerce (ta ki exite kadar) aşağılanmayı, küçük görülmeyi kaldırablliyorsan gel. 1. projede olmasa da 11. projede, 1. yatırımcı da olmasa da 22-23. yatırımcı da birşeyler olur.

Ama işte ... yiyorsa gel. Yoksa tekrar diyorum, git öğretmen ol, git memur ol, git kapıcı ol, git gidebildiğin yere başka bir şey ol :) Yani diğer seçeneklere yönel!

Selam ile ...


Page generated in 0.018 seconds.