Genel
Gerilla ve Reklam Teknikleri Üzerine
6 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Bazı forumlar, facebook gruplarında böyle enteresan anten diye tabir ettiğimiz sürekli beleşe koşan bazı tipler vardır. Bu tipleri profil fotolarından hemen anlayabilirsiniz. Genellikle takım elbise ve rayban gözlük eşliğinde herhangi bir düğünde çekilmiş fotoğraflarını kullanırlar. İş kısmına bilmem ne catering gibi acayip ünvanlar görürsünüz.

Paylaşımları sürekli Elon Musk fakirmiş şöyle olmuş, Bill Gates aslında şöyle zengin olmuş, teknoloji de yeni çağ başladı, web 4.0, bilmem ne... Bitcoin'e alternatif şeyler çıktı gibi şeylerle ilgili olur.

Bu tür insanlar herşeyi ama herşeyi bilen tipler, alanlarında gurudurlar, 100 yıllık deneyimleri vardır. 70'ler-80'ler-90'lar hepsine hakimdirler. Sürekli bir arkadaşım ekolü ile konuşurlar, Türkiye'nin her kurumunda bağlantıları vardır.

Sonuç olarak bu adamlar son zamanlarda gerilla lafını bir doladılar dillerine sormayın. Hali hazır Amerika'da tutan ama Türkiye'de gram fayda sağlamayan hatta legal bile olmama ihtimali olan reklam şeklidir gerilla. Mesela durakta iş çamaşırlı bir kadın resmi, içtiğiniz kahvenin bardağında bir öpücük logosu gibi şeyler gerilla reklamlarıdır. Bunlar Türkiye'de dikkat çeker ama bir işe yaramaz. Türkiye'de iç çamaşırı reklamını durakta yaparsanız belediye seçimini bile kaybedebilirsiniz.

Sokakta prezervatif dağıtırsanız sağlam bir sopa yiyebilirsiniz. Bundan dolayı Türkiye'de çalışmayan bir reklam türüdür.

Türkiye'de çalışan reklam türü okunmayan sadece izlenen ve dinlenen reklamdır. O yüzden TV sektörüdür. Türkiye'de büyük reklam yapacaksınız TV'yi, ya da görsel bir an reklam verecekseniz, büyük internet sitelerindeki giriş reklamlarını kullanmalısınız.

Bunun için daha çok memurlar net, hurriyet.com tr gibi sistemlere girişim yapmalısınız. İyi dönüşler alırsınız. Yani Facebook ve Twitter Türkiye'de iyi reklam alanı değildir.

Bir de tek odaklı çalışıyorsanız Google Adwords işinizi görür!

Haydi rastgele!


Page generated in 0.0257 seconds.
3.236.223.106