Gazete Tirajlarının Önlenemez Düşüşü

Türkiye'de bir dönem fetö vasıtası ile 1 milyonları gören gazete tirajları ilerleyen teknoloji ve artık sistemin eskimesi nedeniyle lider gazete için 250 bin miktara kadar geriledir.

Ben bu miktarın içindeki 5 gazeteden 4'ünün promosyon olduğunu iddia ediyorum. Belki bu sayı daha da değişebilir. (kötü yönde) Toplam taş çatlasa bu gazetelere para verip alan kişisi 50 bin. Peki internet siteleri onları milyonlar ziyaret ediyor.

Bu durum kitap okuma oranlarına da etki ediyor. Gazeteyi okumayan birinden kitap okumayı beklemek zaten hayal olur. Dergi vs. satışları da sürekli kapanan dergiler nedeniyle ortada. Peki bu durum kötü mü? Hem iyi hem kötü. Teknolojinin gereklerine ayak uyduramayan sistemler, yapı gereği yok olmaya mahkum.

Peki kitap okuma oranları, en son ölçümlerde bir bakanında ağzından kaçırdığı gibi oran %0.1 yani 80 milyon nüfusta düzenli kitap okuyan kişi sayısı 80 k, bu gerçekçi değil bu sayı daha da az... Çünkü düzenli okuma ile kastedilen nedir? Yılda bir kitap mı? İki kitap mı belli değil?

Okumayan, okuyanları anlamayan bir ülke olduğumuz gerçeği her daim ortada. malesef acı ama gerçek.

Peki buraya kadar sorunu irdeledik şimdi özüm için ne yapılmalı? Okuma ile ilgili bir plan yapılmalı öncelikle üniler daha sonra daha kısımdaki eğitim alanları için zorunlu okuma dersleri zorunlu okuma sınavları konulmalı insanlar bu özelliği zorla da olsa sahip olunca bu sayı biraz üst seviyelere gelecektir.

Peki asıl problem eğitimin dışında kalan kişiler? İşte onlar için en yapılmalı? Bence şu an için maliyet açısından çözülebilecek bir sorun değil bu. Yani evlere kitap mı götüreceksiniz? Sanmıyorum.

Bu daha üzerinde çalışılarak çözülecek bir konu. Eğitim de bu çözülebilir, herkesin cebinde telefon var. Yükle insanların cebine epub formatlarını özel kitaplar seç teliflerini al, hatta bedava veren yazarlar olacaktır. Okut insanlara bunları.

Maliyet yok denecek kadar az? Neden bekliyoruz?

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.