Genel
Freelancer İşlerini Bırakmışken Dost Tavsiyeleri
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Bu alanda uzun ama uzun zamandır faaliyet gösteriyorum. Firma olarak, firma elemanı olarak, freelancer olarak. Ama bu konulardan en ciddi olanı yani freelancer konusunda size tavsiyeler vereceğim.

İlk olarak diyebilirsiniz ki freelancer konusunun nasıl bir ciddi yanı olabilir. Hemen açıklayayım. Firma sahibi veya firma elemanıyken bazı sorunları hiç yaşamıyorsunuz. Yani bu konuda önlem amacıyla bazı mekanizmalar var. İsteseniz de hata yapamıyorsunuz. Ama freelancer olayı öyle değil.

Öncelikle bir freelancer olarak piyasanın altında fiyat vererek iş almak, bir süre sonra angaryaya dönüşür. Önemli olan kaliteli iş çıkarıp kendi fiyatınızı beirlemektir. Yani karın tokluğuna, yok 250 tl'ye site yaparak bir bok olamazsınız. İnsanları da kandırırsınız, kendinizi de...

Bunun dışında vergilendirme yapmadığınız için, hatta yapamadığınız için kazandığınız her şeyi komple ceza olarak geri ödeme ihtimaliniz var. Örnek olarak adsense geliri ile 600 bin tl kazanç sağlayıp, 300 bin tl gideri olan bir kişi 305 bin tl ceza yedi. Sonuç olarak 600 bin kazanıp aslında -5bin tl ödeme yapmak zorunda kaldı. Tabi bu parayı 5 yıl içinde erittiği için şimdi karşısında 305 bin tl'lik bir ödeme var.

Şahıs hayatı boyunca bunu ödemek zorunda, kurtuluşu yok. Yani bir yerde çalışsa maaşından kesilecek. Miras kalsa el konulacak. Sonuç büyük ama cidden büyük bir sıfır.

Freelancer iş yaparken eğer başkaları ile işi paylaşıyorsanız. Sorumluluk konusunu da paylaşın. Bu konuda aranızda noter üzerinden sözleşme yapın. Yarın işler boka sarınca herkes suçu size yıkar. Cebinizden geri ödersiniz. Veya çok canınız sıkılır.

Kimseye ama kimseye sınırsız güven duymayın. İş başka öteki işler başka.

Her sakallıyı dedeniz sanıp akıl almayın, çok büyük hatalar yaparsınız.

Her yatırımcıya projenizi anlatmayın. Adamın geçmişine bakın, neler yapmış vs.

NDA imzalamaktan çekinmeyin, siz de NDA sunun. Ama bunları paraya kıyıp noterde imzalayın. Yoksa hiçbir şey ifade etmez.

Alanında uzman olmadığınız, mürekkep yalamadığınız hiç bir işi üstlenmeyin, beleş iş yaparım, yardım ederim, para lazım değil diyen insanlar gemiyi ilk terkedenler olur. Olan sizin emeğinize ve projenize olur. Başlamadan biter.

Sanırım biraz can sıkıcı ama gerçekler konuştum. Her daim başarılar dilerim.


Page generated in 0.0201 seconds.