Bu alan uzun ama uzun zamandır faaliyet gösteriyorum. Firma olarak, firma elemanı olarak, freelancer olarak. Ama bu konulardan en ciddi olanı yani freelancer konusunda size tavsiyeler vereceğim.

Önerilen Yazı : Seo ile Google Sıralama Etkisi
Öncelikle bu başlığı atarak size seo ile Google'da sıralamalara girdiğiniz kelimelerden aldığınız verim konusunu anlatmak istiyorum. Öncelikle ne kadar üstteyseniz o kadar hit diyerek başayabiliriz.

İlk olarak diyebilirsiniz freelancer konusunun nasıl bir ciddi yanı olabilir. Hemen açıklayayım. Firma sahibi veya firma elemanıyken bazı sorunları hiç yaşamıyorsunuz. Yani bu konuda önlem olan mekanizmalar var. İsteseniz de hata yapmıyorsunuz. Ama freelancer olayı böyle değil.

Öncelik bir freelancer olarak piyasanın altında fiyat vererek iş almak bir süre sonra angaryaya dönüşür. Önemli olan kaliteli iş çıkarıp kendi fiyatınızı beirlemek. Yani karın tokluğuna, yok 250 tl'ye site yaparak bir bok olamazsınız. İnsanları da kandırırsınız, kendinizi de...

Bunun dışında vergilendirme yapmadığınız için, hatta yapamadığınız için kazandığınız her şeyi ceza olarak ödeme ihtimaliniz var. Örnek olarka adsense geliri ile 600 bin tl kazanç sağlayıp, 300 bin tl gideri olan bir kişi 305 bin tl ceza yedi. Sonuç olarak 600 bin kazanıp aslında -5bin tl ödeme yapmak zorunda kaldı. Tabi bu parayı 5 yıl içinde erittiği için şimdi karşısında 305 bin tl'lik bir ödeme var.

Hayatı boyunca bunu ödemek zorunda, kurtuluşu yok. Yani bir yerde çalışsa maaşından kesilecek. Miras kalsa el konulacak. Sonuç büyük bir sıfır.

Freelancer iş yaparken eğer başkaları ile işi paylaşıyorsanız. Sorumluluk konusunu da paylaşın. Bu konuda aranızda noter üzerinden sözleşme yapın. Yarın işler boka sarınca herkes suçu size yıkar. Cebinizden geri ödersiniz. Veya canınız sıkılır.

Kimseye ama kimseye sınırsız güven duymayın. İş başka öteki işler başka.

Her sakallıyı dedeniz sanıp akıl almayın, çok büyük hatalar yaparsınız.

Her yatırımcıya projenizi anlatmayın. Adam geçmişine bakın.

NDA imzalamaktan çekinmeyin, siz de NDA sunun. Ama bunları paraya kıyıp noterde imzalayın. Yoksa hiçbir şey ifade etmez.

Alanda uzman olmadığınız, mürekkep yalamadığınız hiç bir işi üstlenmeyin, beleş iş yaparım, yardım ederim, para lazım değil insanlar gemiyi ilk terkedenler olur.

Sanırım biraz can sıkıcı ama gerçekler.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.81 kez gösterildi.

Yorumlar