Genel
Fidye Virüsü Yedim Diyorsanız?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 2 dk.

Öncelikle güzel bir geçmiş olsun artı bir bardak soğuk alın elinize. Ransomware adı verilen bu tür virüslerden kurtulmak gerçekten zordur. Kalıcı verici kayıplarına hazır olun derim.

Bu tür fidye yazılımları son zamanlarda çok meşhur oldu. Size genellikle siteler üzerinden indirdiğiniz ve dikkat etmediğiniz exe, dmg gibi uzantılardan bulaşıyor. Bir alternatif yöntem ise halen yiyorsanız mail ile ek gönderip, attachmetleri dikkatsiz bir şekilde size açtırma yöntemi. Tabi daha alternatif yöntemler vardır ama yeme ihtimaliniz az.,

Demek istediğim ben internete girdim chromeyi açtım bu virüs bulaştı diye bir şey yok. Siz illaki bir şeyler kurmuş olmalısınız. Eklenti olur vs. Bir şekilde size bunu kurdurup pusuya yatarlar. Ta ki bilgisayarı kapatmanıza kadar. Kapatıp açtıktan sonra tüm uzantılarınız neredeyse değişmiş ve şifrelenmiş olarak bulursunuz.

Anasayfada ve işte sizin göreceğiniz bir yerde bıraktıkları notlarda 24 saat içinde şu kadar bitcoin gönderirsen açarız ibareleri yer alır. Bu tür açtıranlar gördüm, bu tür şeylere para ödeyip açtıramayanlar da gördüm. Ama temelde bu adamlara ihtiyacınız var. Ya da sistemde geri dönüş yaptıysanız ve yedekleme işine girdiyseniz vurun formatı derim.

Ne diyelim kolay gelsin, herşeye tıklamayın inen herşeyi kurmayın vs.

Windows updatelerin içine bile gömmüşler gerisini siz düşünün. Ayrıca macos bu konuda daha rahattır.

Sevgilerle


Page generated in 0.02 seconds.