Facebook'un kripto sektörüne bu kadar geç girmesinin nedeni sanırım sektörde yaşanan belirsizlik, facebook genellikle belirsiz alanlara çok beklemeli davranıyor işler yoluna girdiğinde hemen giriyor.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Libra adlı kripto para Facebook tarafından ilan edildi ve 2020 yılında kullanıma alınacak. Ben bunun daha erken olacağını düşünüyorum. Facebook'un açıklamasına da bakarsak libra daha çok kripto bir para olarak değilde normal bir değeri olan facebook parası gibi yayınlanacak. Yani bir eğlence yerine gidince aldığınız bilet gibi. Yani bunun değeri çok değişmeyecektir. Sabit kalacaktır gibime geliyor.

Yani insanların banka kullanım sorunları üzerine yaptıkları duyuru ve yine bazı ülkelerdeki insanların para biriktirmesini sağlayacaklarını iddia ederken bitcoin gibi bazen çılgın düşüş yapan tamamen bağımsız bir para ortaya çıkarmayacaklar. Atıyorum 1 libra 1 dolar gibi olacak ve siz bu librayı işte 1.0005 gibi milim milim biriktirebileceksiniz. Ayrıca 2 milyar kullanıcıyı aşmış uygulamalara sahip olan facebook bunu birçok ödeme sistemine entegre edecektir. Whatsapp ile ödeme, Messenger ile ödeme gibi...

Bu kadar yüksek bir dolaşım oluştuğunda insanlar libra aldıkça (bu böyle limitli olmayacaktır. sınırısız olacaktır.) Facebook bu paraları şirketine aktarmış siz istediğiniz de belli işlemler karşısında işlem altına alıyor olacaktır. Yani dünya çapında bir banka diyebiliriz. Bunun dışında farklı büyük oyuncular da Twitter, Google bu sektöre hemen dalacaktır. Hazırdırlar bile bence...

Yani demek istediğim bankaları ciddi kötü günler bekliyor. Facebook bu işi kurumsal düzeyde yapınca işler sakata gelecek. Apple Pay vs gibi ödeme sistemleri ile boyutlar değişecek. Hem de tüm dünyada... Tabi yeni sorunlar gelecek. Kara para aklaması nasıl önlenecek?

Bilmiyorum şimdilik. Katı yasaları olacaktır.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.501 kez gösterildi.

Yorumlar