Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.
Erken Seçim Olur Mu?

bu yazı çok önceden yazılmış olduğundan dolayı içeriğindeki tüm bilgiler değişmiş olabilir.

Öncelik neden olmasın diye açayım mevzuyu, biliyorsunuz erken seçim yıllar önceden zihnimize giren bir terim. Önceki Türkiye'de bol bol erken seçim olurdu. Şu sıralar aynı sorunu İsrail yaşıyor. Hatta bir de bazı balkan ülkeleri.

Erken seçim şu sıralar daha çok millet ittifakı adı altında birleşen HDP, CHP ve İP tarafından dile getirilen bir manevra. Fakat şu çok iyi bilinirki bunu isteyen partiler bu durumu ne zaman bir plan dahilinde yapsa. Yani zorlayıcı bir etken olarak kullansa, inanılmaz bir şekilde zarar ediyorlar. İP yani İYİ parti bu konuları pek bilmez ama CHP iyi bilir diyelim. HDP'yi zaten parti olarak buraya yazmamın nedeni konu mankeni olması yoksa, teröre destek veren ve yakında tarihe karşılacak olan bir grubu mantık çerçevesinde değerlendirmiyorum.

Bunun dışında AKP içerisinde açılan gedikten çıkarılan GELECEK Partisi ve DEVA'da erken seçim olsa da yolumuzu bulsak partilerinden oluyorlar.

Peki Erken Seçim Nasıl yapılır?

Yeni sistemde bunun meclis tarafından kararlaştırılıp, CB'ye sunulması ve onay alması gerekiyor. Fakat diğer bir yöntem ise 30 mv'nin seçim bölgelerinden istifa etmesi veya ayrılması. Şu ana kadar 17 vekil yok olmuştu. 13 istifa daha mecburi erken seçimi yaptırır. Peki bu neden yapılmıyor?

Yine yukarıdaki mevzuya gelelim. Siz hali hazırdaki bir sistemi ASKIDA vekil yok isitfacı vekil diye delerseniz. Kendinizi yakarsınız. Halkın en düşünmeyen bireyi bile haaaaa bunlar yüzünden masrafa girdik der size tokadı vurur.

Bu sebep ilk olarak seçimler normal tarihlerinde yapılmalı, fakat gerekirse tüm partilerin onayı ile erken bir hale getirilmeli. Yoksa yanarsınız.

Peki CHP ve İP neye güveniyor?

Tabiki HDP'den gelecek Kürt blok oylarına. Peki bu oylar gelmezse? Veya bu oyları pazarlık malzemesi haline getiren yapı ortadan kalkarsa ne olur?

İşte bu sebeple CHP ve İP erken seçim istersek, HDP bunlara basamak olamasın diye kapatma davasına yönlendirildi. Belli ki HDP seçimler öncesinde kapatılacak. Kapatılmasa bile içinde siyasi bir simge kalmayacak. Bunun sonrasında normal sürenin biraz öncesinde yani 2022'nin Kasım'ı gidi seçime gidilecek.

Nereden mi biliyorum? Müneccim değilim sadece tahmin. (At fava bekle...)

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.