Türkiye'de gibi bazı ülkeler birçok websitesi zaman zaman çeşitli kararlar neticesinde engellenmektedir. Bu durum bazen terör bazen uygunsuz içerik bazen de çok farklı nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Fakat siz yine de bu internet sitelerine erişmek istiyorsanız, kendi sorumluluğunuzda erişebilirsiniz.

Bunun için kullanabileceği en popüler yöntemlerden birisi vpn sistemleridir. Vpn'ler çeşitli firmalar tarafından çok farklı fiyatlara sağlanmaktadır. Fakat bu yöntemin dışında kendi openvpn sisteminizi de kurabilirsiniz. Vultr, DigitalOcean, Linode gibi cloud sistemlerden alacağınız 5 dolarlık paketler ile sorunsuz ve sadece kendinize özel bir sistem kullanabilirsiniz.

Siz eğer vpn kullanmak istemiyorsanız, tarayıcılara eklenti olarak indirilen vpnleri kullanabilirsiniz.

Bunun dışında torbrowser gibi tamamen tor üzerinde çalışan browserlar da herhangi bir eklenti indirmeden tüm sitelere sınırsız erişmenizi sağlar. Tor Browserın, mobil cihazlar için olan versiyonları da vardır. Fakat indirme yaptığınız vpnlerin verilerinizi kopyalama ihtimalini de göz ardı etmeyin.

Bu yüzden tor kullanmak her zaman daha iyi bir çözüm olabilir.

Çeşitli zamanlarda engelli de olsa tor browserın ana sitesi şudur : https://www.torproject.org/download/

Tor Browserı farklı sitelerden indirirken dikkat etmeyi unutmayın.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.486 kez gösterildi.

Yorumlar