Genel
Endüstri 4.0 (Teknoloji 4.0) Nedir?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Bir süredir notlarım arasında duruyordu artık yazıya dönüşme vakti geldi diye düşünüyorum.

Endüstri 4.0 adı verilen süreç bundan yaklaşık 2 yıl önce başladı. Sadece isimlendirilmesi üzerinde çalışmalar devam etti. Yavaş yavaş birçok fuarda dile getirilmeye başlayan bu süreç artık bir realite olarak aramızda.

Peki Endüstri yani Teknoloji 4.0 nedir?

Bildiğimiz üzere 1784 yılında başlayan makine sektörü buhar ve su gücü ile çalışan ekipmanları hayatımıza kazandırmıştı. Bu döneme 1.0 adı verdiklerinden bir başlangıç olarak ifade edilebilir.

Daha sonra bu süre 1800'lü yılların sonunda seri üretime geçilmesi ile çok farklı bir hal aldı.

Otomatik hale getirilen süreç Almanya vb devletlerin çabası ile 3.0 olarak adlandırıldı.

Peki 4.0 için ne diyebiliriz, 4.0 bence siber teknolojilerin, yapay zekaların ortaya çıktığı bir alan.

Bu durumun faydaları nedir? Bir kere iş gücüne gereksinim azalıyor. Robotlar ve kendi kendine karar verebilen yapay zekalar birçok konuda söz sahibi olacak. Bunun dışında Iot ve Iop adı verilen teknolojiler ile nesneler birbirleri içerisinde iş bölümü yapabilecek. Yani x programının verdiği çıktıyı y programı işleyebilecek geliştirebilecek. Yani insanlar arasındaki ilişki yapay zeka yardımı ile sanal zekalar üzerine aktarılacak.

Bunun dışında teknik açıdan yardım faliyetleri, nanoteknoloji gibi sektörlerde iç içe geçecek.

Peki bu durumun insanların iş hayatına zararı olmayacak mı?

Evet olacak yakın zamanda daha çok kişi geleneksel alanlarda işsiz kalacak. Fakat kendilerini geliştirir ve yeni sektörlere dahil olurlarsa yine iş sahibi olacaklar hem de daha yüksek ücretler ile...

Ama asıl sorun bu durumun ortaya çıkardığı bazı tehlikeler, işsizlik bu konunun yanında çok masum kalır. Bu teknolojilerin güvenlik sorunu, yani verilerin sağlığı. Kopyalama vs. hackleme gibi nedenlerle birçok veri korumasız kalabilir.

İşte bu sorunun çözümü için yeni alanlar ve illaki yapay zeka dışında gerçek insanlara ihtiyaç var.

Dönüşümü hepimiz birlikte göreceğiz, süreç hepimize yansıyacak. Hatta başladı bile, biraz yabancı internet sitelerine ve buluşlara göz atın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Sevgiler.


Page generated in 0.0158 seconds.