Genel
Endonezya'da Gsm Hattı Nasıl Alınır?
2 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Sanırım gittiğim yerlerden en zor gsm hattı alınan ülke Endonezya'dır. Ülkede güvenlik ve buna bağlı yasal nedenlerden dolayı kontür bir hat almak bile neredeyse imkansız. Ama nasıl aldığımı size anlatacağım.

Öncelikle ülkeye girdikten belirli bir süre sonra GSM hattı için başvuru yapabiliyorsunuz. Eğer Endonezya vatandaşı değilseniz zaten faturalı hat alma imkanınız yok. Bunun dışında yabancı birisi olarak hat alabileceğiniz tek firma Telkomsel, zaten ülkenin büyük bir kısmı bu firmayı kullanıyor. Bu firma ülkemizdeki Turkcell gibi daha pahalı bir modelde çalışıyor. Fakat bazı yerlerde çekmiyor. Bu da ayrı bir konu...

Diğer operatörler ise, Indosat, Tri ve PT XL adı verilen firmalar. Bunlardan ilk ikisi dışında sonucunun bayisini bile görmedim. İlk paragrafta dediğim gibi operatörler bulundukları yerlere göre çok büyük sinyal farklılıkları gösteriyorlar.

Hat alma konusu ise gerçekten çılgın bir zaman gerektiriyor. Bir saat falan form doldurup telefonunuzda sim kilidi yoksa kullanabiliyorsunuz. Va ayrıca verdikleri hat vize sürenize bağlı. Ve maksimum olarak 3 aylık bir hat açıyorlar. Hattı daha sonra yenilemek için ülkeden çıkış yapmanız ve girmeniz lazım. Yoksa yeniden başvurup yeniden ödeme yapmanız gerekiyor. Size verdikleri paket yaklaşık 5 gb internet ve çeşitli konuşma süreleri içeriyor. Bu hat için ödediğiniz miktar 150 tl civarında oluyor.

Endonezya için yukarıda özetlediğim durumlar şu an için geçerli mi emin değilim. Ama covid döneminde durumlar böyleydi. Her yerde internet bulamadığınızdan ayrıca Endonezya'nın PeduliLindungi (HES Kodu) uygulaması internet gerektirdiği için mecbur gibi bir durum var. Sonuçta avm vb yerlere girerken duvardaki qr kodları okutmanız gerekiyor.

Aslında tam tersi onların sizin QR'ınızı okutması lazım ama malesef ülkede sistem tersten çalışıyor. İnternetiniz veya telefonunuz yoksa okutamadığınızdan içeri giremiyorsunuz. Henüz yasaklar kalkmasa da Nisan ayı içinde bu sistem kalkacak diyorlar. Benden demesi...

Sevgiler.


Page generated in 0.0205 seconds.