Genel
Endonezya Uçuş Tüyoları - Bilet Fiyatları
2 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 5 dk.

Malum kısa süre çeşitli ailevi nedenlerden dolayı Endonezya'ya doğru bir uzandım. Covid yasakları nedeniyle çeşitli karantina mevzuları olsa da, bir şekilde başarılı oldum. Artık bu yazı için zamanın geldiğine inanıyorum, size bazı taktikler ve genel bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle Endonezya'ya gitmek istiyorsanız, biletinizi İstanbul'dan başlayacak şekilde ayarlamalısınız, eğer Antalya, İzmir, Ankara vb bir şehirden geçecekseniz biletinizin fiyat normal süreçte İstanbul'a gidişinizin 3-4 katına mâl olur. Bu oyuna gelmeyin.

Kendiniz ayrı bir bilet ile İstanbul'a geçersiniz. Oradan yolculuğa başlarsınız.

Güncel bilet fiyatları ise şimdilerden Türkiye'den Endonezya'ya doğru gerçekleşen uçuşlarda ciddi anlamda tuzlu ama ters uçuşlarda aynı covid öncesinde olduğu seviyelerde... Bir firmadan veya agentadan bilet almadan önce sky scanner'dan bir araştırma yapın.

Örneğin 26 nisan gidiş 4 mayıs dönüş bilet için çıkan sonuçlar şöyle...

sky scanner endonezya

Görüldüğü gibi fiyatlar aktarmalılarda normale dönmeye başlamıiş. 7.5 bin tl'ye git gel yapabilirsiniz. Tabi bu fiyart covid öncesi 4-5 seviyelerindeydi. 14 k olan ise. THY'nin tek uçuşta sunduğu fiyat bu normalde covid öncesi 7 seviyesindeydi. Şu an gelinen bu nokta 14 k verip endonezya'ya giderseniz size salak derler.

THY'nin bu fiyart politikasının nedeninin ne olduğunu bilmiyorum. Bu nasıl bir model onu da çözebilmiş değilim. Allah akıl fikir versin.

Uygun fiyatlı olanlar ise Emirates ve Etihat'ın uçuşları. Etihad'ı kullanmış biri olarak gayet beğendiğimi söyleyebilirim fakat bekleme süreleri de hesaplandığın Jakarta'ya varmanız. Yaklaşık 18 saat sürecek. Malum gittiğiniz ülke muhtemelen BAE'nin Abu Dhabisi'nde beklemeniz gerekecek. Ama sorun yok. Rahat ortam dinlenirsiniz. Ama uzun koltuklarda uyuyup kalmayın. Arada bir dolanın alarmlarınızı kurun derim.

Abu Dhabi çlok pahalı bir şehir suyu 20 tl'den içersiniz. O yüzden yanına mutlaka birşeyler alın. Türkiye'den toplayabildiğiniz ne kadar çerez varsa çantaya tıkın. Tabi bavulunuzu otomatik aktaracakları için ona erişim olmayacak. Benim size önerdiğim el veya sırt çantanız.

Yolda size bazı yemekler verecekler ama inanın yemeniz çok zor. Eğer cidden geniş bir mideniz yoksa, arap ve endonezya yemekleri sizi duman eder. Mideyi bozarsınız tadı hoşunuza gitmez. Ondan hazırlıklı olun.

Uçuş süreleri Abu Dhabi'ye kadar yaklaşık 4 saat olacak. Bekleme sonrasında yakşaık 6-7 saat bu sefer Jakarta'ya uçacaksınız o da 8 saatten fazla sürecek. Normalde 12 saat olan yolu bekleme nedeniyle 1.5 güne çıkaracaksınız. Duruma göre bu 20 saatleri aşabilir. Covid dönemin PCR istedikleri için ona göre hesap yapın son 48-72 saat mevzularına dikkat edin. Uçmadan 2 gün önce PCR alıp yola çıkmayın yani. Sonra tekrar almak zorunda kalırsınız.

Abu Dhabi'de PCR testi yaklaşık 150 euro. (dediydi dersiniz.) = 3 bine patlar size kur farkından.

Onun dışında yolda size battaniye yastık verecekler. ikram konusunda yemekler iyi olmasa da, abur cubur kola fanta sürekli veriyorlar. Ben ise sadece kahve içtim. Adamların kahvesi Starbucks'a bin basar yani.

Size genel olarak bilgileri sıraladım. Tekrar özet geçeyim, PCR süresine dikkat, cebinize para, uyursanız alarmları kurup kapı değişikliklerine hazır olun. Havalimanı çok büyük koş allah koş olursunuz.

Selamlar.


Page generated in 0.017 seconds.