Genel
Endonezya Hakkında Detaylı Bilgiler
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 5 dk.

Uzun süredir böyle bir konu yazmayı planlıyordum. Derslere bir süre ara verip sanırım, endonezya hakkında detaylı bilgileri vermemiz gerekiyor. Endonezya ile ilgili bu yazımızda Endonezya'ya dair birçok bilgi bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi ekonomik ve hayat şartları ile ilgili olacak. Bunun yanısıra ülkeden konuşulan diller, yemekler, gece hayatı, insanların yaşamları hakkında da bilgi vereceğim. Öyleyse başlayalım.

Öncelikle Endonezya'nın nerede olduğuna bakalım? Endonezya hangi kıtadadır?

Endonezya Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu arasında kalan bölgede yer almakta ve takım adalardan oluşmaktadır. Farklı bilgilere ve sayım çeşitlere göre 7 binden fazla adaya sahip olduğu belirtilmektedir. Endonezya Asya kıtasının Güneydoğu kısmında yer alır.

Endonezya'nın kuzeyinde Doğu Timor ve Papua Yeni Gine, güneyinde ise Avustralya, kuzeyinde ise Malezya bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında birçok ekonomik işbirliği vardır. Birçok endonez insanı bu ülkelere çok rahat bir şekilde vizesiz girebilir.

Endonezya'nın alan kodu nedir? Saat orada kaçtır? Endonezya saati ile bizim saatimiz arasında nasıl bir fark var?

Endonezya'nın alan kodu +62'dir. Genellikle numaraları bu kod ile başlar. Ayrıca internet üzerinde ID uzantısını kullanır, bu INDONESIA yazımından elde edilmiştir. Ayrıca ülkenin bizimle 4 saatlik bir farkı vardır. bu bazı bölgelerde değişebilir, bizden 4 saat ilerdediler, örneğin saat bizde sabah 6:00'da, onlarda saat 10'dur. Bazı bölgelerde zaman farkı 5 saate kadar çıkabilir.

Endonezya ekonomisi nasıl ayak durmaktadır? Endonezya Nüfusü kaçtır? Endonezya Para birimi nedir?

Endonezya en yoğun müslüman nüfusun yaşadığı ülkedir, Ayrıca insan yoğunluğu bakımından dünyada 4. sıradadır. 2017 sayımlarına göre 265 milyon kişi Endonezya'da yaşamaktadır. Ekonomisi dünya çağında 16. sıradadır, ve petrol doğalgaz yatakları bulunmaktadır. Orman ürünleri, çay, kahve gibi tarım ürünleri ile de çok ünlüdür. Ada bölgelerinde ise balıkçılık çok yoğun yapılmaktadır. Ülke para birimi olarak idr adını verdiği Endonezya Rupisi'ni kullanmaktadır. 2018 kuruna göre 1 Türk lirası, 2742 endonezya rupisidir.

Endonezya'da hangi diller konuşulmaktadır? Resmi dil hangisidir?

Ülkede 250'den fazla lehçe kullanılmaktadır. Resmi dil endonezce adı verilen bahasa dilidir. Melazyalıların malaycası ile çok benzerlikleri vardır.

Endonezya hangi dinler bulunur? Resmi din var mıdır?

Endonezya en fazla müslümanın yaşadığı ülke olduğundan dolayı ana dini Müslümanlıktır. Bunun dışında birçok uzak doğu dini de ülkede bulunmaktadır.

Endonezya'nın başkenti neresidir?

Endonezya'nın başkenti Cakarta (Jakarta)'dır fakat, değiştirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca ülke turizm bölgelerinden birisi olan Bali ile de çok meşhurdur. ülkemizden çok sayıda kişi buraya tura çıkmaktadır. Özellikle balayı turları düzenlenmektedir.

Endonezya yemekleri çok çeşitlidir, Türk yemeklerine pek benzemez daha çok et dışında yemekler yaparlar. Balık ürünlerini de bol kullanırlar.

Özellikle Bali bölgesinde hareketli bir gece hayatı vardır. Birçok mekan bulunmaktadır. Bunun dışında Endonezya'da yaşayan insanlar genellikle hoşgörülüdürler. Türklere karşı ayrı bir sempati beslerler. Ayrıca Türk Dizileri bu ülkede çok meşhurdur.

Endonezya'da hava süreklü yağmurludur. Ülkede iki mevsim yer alır, kış ve yaz bulunmaz. Genellikle yağmur mevsiminden söz edilir.

Endonezya uçak biletleri İstanbul'dan Jakarta'ya gidiş geliş 3500 tl civarındadır.

Sanırım birçok soruya cevap vermiş oldum!


Page generated in 0.0273 seconds.
44.212.99.208