Bu soruya cevap bulmak zor değil edevlet sisteminin anasayfası olan turkiye.gov.tr'ye girince altta 45 milyon+ gibi bir sayı gözümüze çarpıyor.

Önerilen Yazı : IT Falan Filan!
Neyse bindik bir kayığa gidiyor, IT falan derken olaylar olaylar. Peki gelen bir maile kıl olmamak elde mi?

Muhtemelen bu sayı şimdiye kadar tekil olarak edevlet şifresi çıkaran kişilere ait, tabi bunların ne kadar öldü kaldı bilen yok. Yani 1-2 milyon eksiltme şart gibime geliyor. Türkiye nüfusunu değerlendirdiğimizde 80 milyonluk toplumun yarısının burayla işi yok.

Neden yok? Haberi yok, ilgisi yok, ihtiyacı yok.

Ama komik bir şey var, facebook raporlarına göre aktif kullanıcı sayısı edevlet ile aynı... Yani edevlete ilgi gösteren kadar facebook üyemiz var. Burada ciddi bir sıkıntı var. Her şeyin neredeyse her sistemin entegre edildiği edevlet sistemine katılım neden bu kadar az?

Devlet bunun eğitimini ve önemini neden anlatmıyor. Buradan vergi borçlarının, mahkeme harçlarının, hakkınızdaki icra dosyalarının, adınıza açılan hatları vs. görebiliyorsunuz. Edevlet'e girip kontrol etmeyi alışkanlık haline getirseniz, başınıza gelebilecek her türlü belayı önceden fark edebilir. Gerekli makamlara size haber ulaşmadan gidebilirsiniz.

Ama kime diyoruz? Bunu gerçekten kime diyoruz?

Arkadaşlarlar elinizdeki şu telefonları başla işler yerine biraz da böyle kullanın. Bir postahaneye uğrayıp edevlet şifresi çıkarıp gelin.

Sevgilerle...


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.428 kez gösterildi.

Yorumlar