Genel
Domain Telif Hakları - Wipo Nedir?
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 4 dk.

Malum günümüzde domain (alan adları) konusu artık çok önemli bir noktaya geldi. Bu konuda toplumda özellikle gençler arasında çok farklı sahte bilgiler var. Bunlara bir açıklama getireyim istedim.

Wipo işleri ile uzun zamandır uğraşıyorum. Yaklaşık 20 ismin alınmasında bu konuda önemli bir rol oynadım. Sonuç olarak yaygın kanı olarak bilinen işte domaini önce ben geldim aldım kimse benden alamaz olayı tamamen boş bir düşünce. Böyle bir durum yok. Her haliyle eğer telif hakkı sahibi, marka sahibi ve kişi bu konuda gerekli adımları atarsa domain wipo marifetiyle elinizden alınır. Wiop ABD, CANADA, EU ve Türkiye gibi ülkelerde tamamen aktif halde çalışıyor.

Öncelikle ünlü bir şahsın domainini kaydetmek, açık artırmadan falan almak gayet riskli bir iştir. Bunu bir yatırım olarak düşünüyorsanız. Kaybetme riskinin de olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Yani dediğim gibi önce aldım, bir milyon dolar verin falan bunlar komik şeyler. Bunun dışında bu konu sadece .com uzantıları ile ilgili değil, yeni çıkan alt uzantıları da kapsıyor.

Hele ülke bazlı ise, .ru gibi bunlar direk o devletler tarafından elinizden alınabilir. Yani hiç uğraşmalarına wipoya falan gitmelerine gerek yok.

Örneğin lesson.co, goverment.co vs. gibi domainler kolombiya devleti tarafından çok rahat bir şekilde ellerden alındı.

Peki ünlü birinin domainini aldık ne yapacağız?

Öncelikle kendisi ile iletişime geçerseniz belki sizden alabilir ama almaya da bilir. Cevap vermeyebilir. Avukatı ile veya marka kuruluşları ile sizi wipoya bildirebilir. Wipo 60 gün içinde sonuçlandırır ve domain elinizden gider veya kalır.

Domain sizde nasıl kalır? Bu konuda bilgi vermek istemiyorum.

Ama nasıl gider anlatayım. Size atılan teklif mailine komik cevaplar verirseniz, para isterseniz veya cevap vermezseniz. Kesin domain gider.

Uzlaşma her zaman çözümdür, hukuk sisteminde uzlaşma mevzusu iyidir. Çok uzatmadan bir orta nokta bulun derim. Ama abartmadan. Müşterilerimden birisi (ünlü bir futbolcu) dediki x sitesi benim adımda ve abuk subuk haberler yapıyor. Normalde adamın sizin sitenizle bir derdi yok ama bu abuk subuk haberler kafasını karıştırmış.

Neyse iletişime geçtik. Böyle komik cevaplar geldi. Siz kimsiniz? Kralı gelse alamaz? Muhtereme söyleyin para versin gibi... Çok güldük. Neyse wipoya gidildi. 45 gün içinde domain elimize geçti. Tabi biz naptık bu şahsı bir de yerel mahkemeye götürdük. Son çıkan karara göre 50 bin tl civarında bir ödemeyi de kabul etti. Sonuç olarak. Madem elinizde insan gibi anlatın.

Arkadaşlar wipoluk bir duruma düşmenizi istemem, ünlülerin isimleri vs. her zaman risklidir. Bunu göz önünde bulundurarak işlem yapın.
Sevgiler.


Page generated in 0.0263 seconds.