Genel
Domain Alım Satım İşleri Kârlı mı?
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Buna cevabım hem hayır hem evet. Diyeceksiniz dalga mı geçiyorum. Tabiki hayır.

Domain işi biraz ileri vadeli bir durumdur hani malı alırsınız bekletirsiniz, bu süreç 1 ayda olabilir 1 yılda olabilir 5 yılda olabilir. Bu sizin maddi gücünüze bağlı. Genellikle com > net > org > ve diğer uzantılar şeklinde fiyatlanan domainlerin, alımı dışında satışı ile ilgili bir yöntem vermek güçtür. Hayatta hiç görmediğiniz bir uzantı çok para edebilir. com bu kesin kazanacağım dediğiniz domaini boşa bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Domainler sizin de bileceğiniz üzere 1-10 yıl arasında bir süreç için kiralanabiliyor. (Yani siz hiçbir zaman o domaininin sahibi olmuyorsunuz. sadece üst kiracı gibisiniz.) Tabi domain sizdeyken uzatabilmek hatta silinmeden önce cezalı olarak uzatmak da elinizde. Bu konuda özgürsünüz. Bir de ICANN (bu domainlerin sahibi) bazen size açılan Wipo davalarında domaini dava açan tarafa verebilir. İtiraz vs. gibi bir süreciniz yok. Mahkemede kendinizi savunursunuz, görmedim bilmedeim derseniz savunmamış gibi olursunuz. Olay oradaki hakime kalır.

Sonuç olarak 1 yıl olaraka alınan bir domainin 1 yıl sonra tekrar ödemesi vardır. Bu ödemeyi yapmak veya bırakmak sizin elinizdeki bir durum. Yani şunu demek istiyorum. Domaini bir yılda satamazsanız maliyeti büyüyecektir. Bir de elimde bir domain var onu satayım derseniz müşteri bulmak zor olur bunu yerine en az 100 domain içeren bir portfolyonuz olmalı ki, müşteriler gelsin baksın. O olmazsa bu olsun.

Domainlerin alımları yaklaşık 10-25 dolar arası olarak planlanır. (Yıllık bu). Satışları da size bağlı 1000$ da eder, 10bin dolar da. o sizin ve domainin gücüne yani piyasadaki karşılığına bağlı.

Benden bu kadar...


Page generated in 0.0183 seconds.