Genel
Diş Çekimi Hakkında - 2020
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Bu yazımda 2020 yılının güncelliğinde diş çekimi mevzularına değineceğim. Bu mevzuların içinde diş çekimi için ne kadar ödendiğinden ne kadar acı duyduğunuz kısmına kadar özetleyeceğim.

Öncelikle diş çektirmek malesef belirli bir yaştan sonra şart. Özellikle dişlere bakmıyorsanız. Genç yaşlarda da ciddi sayıda diş kaybedebilirsiniz. Beslenme, sigara, alkol vb birçok nedenle dişler kaybedilebilir.

Belirli bir süre onarılmaya çalışılan dişlerde eğer gecikirseniz toplu ölümler gerçekleşebilir. Çektirdiğiniz dişlerin veya kırılan dişlerin yerine yenileri konmazsa, kemik kaybı gibi bazı sıkıntılı durumlar da gerçekleşebilir.

Ama teknoloji ilerledi köprü vs gibi yapımların dışında implant gibi teknolojiler de geldi. Fakat implant devlet tarafından karşılanmıyor. Yaklaşık tanesi 1200 tl civarından başlayıp içine dışına özelliklerine göre değişiyor.

Dişlerinizi en uygun ücretlere devlet içinde yaptırabilirsiniz. MHRS sisteminden randevu alıp hiçbir ödeme yapmadan film vs. çektirip sonra doktora muayane olup işleme başlayabilirsiniz. Diş bölümünde çok farklı alt kısımlar var. Bunlara randevu almanız için genel dişten sizi listeye eklemeleri lazım. Yani direk gidemiyorsunuz. Çok zor birşey değil.

Bunun dışında çekimleri de farklı doktorlar yapıyor. Onlar diş çekiminde çok daha uzman oluyorlar. Bazı bölümlerde bu uygulama olmayabilir ama Antalya’da var.

Bunun dışında eğer çekim sonrası diş yapılacaksa ve bu köprü vs. olacaksa az bir ücret ödeyeceksiniz. Damak yapılması konusunda da öyle… Tabi sağlık güvenceniz olmalı (gss, bağkur ve ssk gibi)

Doktorlar artık çok güler yüzlü ama bazıları gerçekten çılgın olabilir. 2 sene önce tedaviyi ertelememin nedeni olan kadını hala unutmuyorum Halen arkasından yardırıyorum.

Sonuç olarak ne kadar erken giderseniz. O kadar çabuk ve rahat tedavi oluyorsunuz. Her şeyi çözebilirler, Hiç dişiniz olmasa bile.

İltihap vs. durumlarında size antibiyotik yazıp iltihabın azalmasını veya yok olmasını bekliyorlar. Ama siz illa çektirmek isterseniz bu riski alırlar mı bilmiyorum. Çünkü baya riskli.

Bunun dışında yaptıkları iğneler artık çok güçlü ve tamamen uyuşma oluyor. 3’lü çekimde bile sadece sesleri duydum. Ama siz çok odaklanırsanız az bir ağrı olur. Tabi çekim sonrası ciddi bir kanama oluyor. Yalnız gitmeyin yalnız gittiyseniz mutlaka biraz dinlenin yolda kana karşı bir sıkıntınız varsa bayılma vs. olabilir.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar...


Page generated in 0.0211 seconds.