ERKAN KAVAS

1022307

www.erkankavas.com

 • Chrome cache temizleme işlemi nasıl yapılır, genel olarak chrome kullanıcılarının başının derdi olan bu cache meselesine bir odaklanayım dedim. Tabi yine birkaç farklı bakış açısı da getireceğim.

  Google'un kendi ifadesine göre Google'un en üst sağ köşedeki üst üste 3 noktasına basıp Diğer araçlar sekmesinden tarama verilerini temizleme kısmına gidebilirsiniz. Buradan farklı zaman aralıkları ile temizleme işlemi yapabilirsiniz.

  Görünüm şu şekilde:

  google cache temizleme

  Bu görünüm gelişmiş sekmesinde ise çok daha farklı alanlarda temizlik yapabilirsiniz. Sadece tarama geçmişi, sadece şifreler, sadece önbellekteki dosyalar gibi...

  Bunun dışında sadece bazı sitelerde temizlik yapmak için de yöntemler vardır.

  Onun içinde site ismi yanında yer alan kilit ikonuna basmanız gerekiyor. (Baze ssli hatalı olan sitelerde farklı ikon çıkabilir ama yine aynı yerden) Buna bastıktan sonra site ayarlarında verileri temizleyi görebilirsiniz.

  Örnek olarak yahoo.com için şöyle yapılıyor.

  yahoo cache temizleme

  Browser için yapabileceklerininiz bu kadar, bu temizlemeye rağmen hala değişimleri göremiyorsanız bu ya sizin dnsleriniz ile ilgili, ya da sitenin kendi cacheleri ile ilgilidir.

  Mesela cloudflare gibi bir sistem kullanılyorsa, ya cache boşaltılmalı ya da beklenmelidir.

  Dns konusunda cacheleri silmek için ise şunu kullanabilirsiniz : Windows kullanıcıları için başlattan command prompta (veya aramada cmd yazılarak çıkan ekrana) macos ve linux için terminal ekranlarında şunları tek tek yazarak deneme yapabilirsiniz.

  Windows için -
  ipconfig /flushdns
  ipconfig /release
  ipconfig /renew
  exit

  Macos için
  Mac OS X Yosemite and later
  sudo killall -HUP mDNSResponder
  Mac OS X Yosemite v10.10 through v10.10.3
  sudo discoveryutil mdnsflushcache
  Mac OS X Mavericks, Mountain Lion and Lion
  sudo killall -HUP mDNSResponder
  Mac OS X Snow Leopard
  sudo dscacheutil -flushcache

  Linux için ise,
  sudo /etc/init.d/dns-clean restart

  yapılabilir.

  Kolay gelsin.