Aldıktan uzun bir süre sonra okuma imkanı bulduğum Salinger kitabı beni çok farklı duygulara sevk etti.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Holden Caulfield'in yaşadığı o enteresan günlerin sanırım tek şahidi bu kitap, öncesi ve sonrası da yok. Fakat Salinger'in 9 öykü adı ile yayınlanan bir toplama eserinde ufak bir değinme olmuş. Bulursam incelemek istiyorum.

Salinger dahi bir yazar, bu kitabın uzun yıllar yasaklı olarak kalmasının ardında da bu mevzu var. Ergenlik dönemindeki bir gencin ağır gelişimi, içki, homofobi gibi konulara temas eden hikaye tabi bazı insanları cidden rahatsız etmiş olmalı.

Bir de okul hayatına duyulan nefretin net bir şekilde hissediliyor olması. Hollywood'a göndermeler yapılması falan bunlar o tarihlerde normal şeyler değil. Bugün olsa kendisi çok önemli bir politikacı olabilirdi ama o daha çok yalnız kalmayı seçmiş.

Neyse, okuduğum zevkli ve pat diye biten eserlerden birisiydi. Steinbeck kitaplarına verdiğim kısa arada güzel oldu.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.514 kez gösterildi.

Yorumlar