Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Herkes bu bylock mevzusunu derinden merak ediyordur. Fetö denen organizasyon yani terör örgütünün aslında çok büyük bir mallık yaparak bütün hücrelerini yakalatması önemli bir şey... Benim aklımı tırmalayan mor bilmem ne adı altında bu uygulamanın i.p. lerine verdikleri erişim ile başka insanları da güme getirdiler. Medya bize bunu böyle aldatıyor. Bence bu böyle değil, muhtemelen bu mor bilmem neyi yapan adamlar bylock serverlarında tuttukları uygulamalar yüzünden böyle i.p. ler buraya verildi. Yani bence birileri kandırılarak sulandırma politikası yapılmadı.

Bylock'u ilk yaptıklarında cemaat dedikleri olgunun haberleşme sistemi olarak kullanmak istedikleri belli, sonra bir bakıyorsunuz adamlar bunu bildiğin yerli milli yazılımları haline getirmiş. İşte bundan dolayı yüzde yüz güvenle girdikleri uygulama başlarına inanılmaz bir bela oldu. Bylock'un verilerinin bulunduğu Litvanya'dan (muhtemelen burası) veriler nasıl getirildi bilmiyoruz. Bu açıklanmıyor, herhalde kalkıp oraya gidip bilgisayarları alıp gelmemişlerdir, bunun yerine muhtemelen bylocku çözen bir kaç hacker verileri de hızlı bir bağlantı aracılığyla Türkiye'ye transfer etti. Basit olarak ekran görüntülerinden gördündüğü kadarıyla mysql üzerinde tutulan veriler ile kişiler telefon numaraları ve cihaz uuid'lerine ulaşıldı.

Burada şöyle bir mallık yaptı fetö, bu verileri tamamen kripto olmayan bir şekilde tutarak herkesi yaktı. Yaksın bunda da bir hayır var. Buradan şunu da çıkarmak lazım bylock'un çok öncelerden android markette farklı bir logo ile yer alıyor olması aslında bu uygulamanın o dönemlerde masum bir mesajlaşma programı olduğunu gösteriyor. Ama sonra olaylar başka yerlere uzandı. Ben fetöcülerin bir çoğunun tango ve kakao talk kullandığını biliyorum. Herhalde aklı evvel bir mal böyle bir program var bunu alalım gibi bir olaya girişti. Bu da fena götlerinde patladı.

Bylock sistemine üye olmak ilk başlarda normal bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Çünkü yine bir ekran görüntüsünde apple'ın storuna uygulamanın gönderildiği ve idlerden birinde apple'ın test için açtığı "fly" lardan birisinin kullandığı görünüyor . Yani bu hıyarto beta meta ayağına ios üzerinde de bylock kullanmış olabilirler bu verilerin apple'dan mutlaka istenilmesi gerekir. Bazılarına da böyle ulaşılabilir. Ayrıca apple için ipa dosyaları da birçok farklı ismi yakalatabilir.

Peki Bylock'u emülatörler içinde açan akıllılar ne olacak. Bizzat şahsen ben bylock olayını bilsem emülatörden açardım cep telefonu uuidsi olmayacağına göre bulunması neredeyse imkansız olurdu.

Fakat Fetöcülerin son zamanda sürekli bir ikinci telefon ihtiyacı duyması veya uyduruk android tabletlerden edinmesinin sebebi bu bylock kullanımı için olduğunu gösteriyor.

Bylock soruşturmasında birçok isim bulundu yani birçok keko avlandı ama ben özellikle kripto olarak adlandırılan isimlerin bulunmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Yani ipler, vs bunlar mahkemelerde çok karışıklık yapar. Belli ki yapıyor da...

Tamamen kriptosuz bir şekilde böyle bir ağ kurmak tam öküzlere ait bir çalışma olmuş, iyi de olmuş pezevenklere... Peki bu adamlar şimdi ne kullanıyor. İnanın yine kullanıyorlar birşeyler...


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.1738 kez gösterildi.

Yorumlar