Birevim, Fuzulev, Eminevim Üzerine Uyarılar

Şimdi yukarıda yazdığım birevim, fuzulev ve eminevim ve benzeri kuruluşlar ne yapıyor. Önce bunu bir açıklayayım, kurduğu ödeme halkaları ile ucuza (faizsiz) ev almanızı sağlıyor. Tabi bu sistemi kurarken sizden bazı isimler altında ödemeler alıyorlar. Buna hizmet bedeli vs. diyebilirsiniz, fakat yine faizli sistemden daha ucuza geliyor.

Örneğin atıyorum 80 kişilik oluşan bir halka ile sırayla ev alıyorlar, siz ödemeleri isterseniz belirli taksitlerde ödeyebiliyorusunuz. Yani evi alana kadar x , aldıktan sonra y gibi. Hatta ödemeleri toptan kapatabiliyorsunuz vs. Burada amaç birbirimize borç para vererek ev sahibi olmak ve en sondaki kişide evini aldığında sistem kapanıyor.

Peki şimdi önemli bir noktaya gelelim, bizim halkamız 80 kişi olsun evlerin tanesi de 100 binlira olsun. Ortaya 8 milyon tl gibi bir hacim çıktı değil mi? Diyelim ilk yıl bir sıkıntı olmadı 12 kişi evini aldı. 1.2 milyon tl lik ödeme yapıldı. Sonra ani bir durum ortaya çıktı ve insanların bir kaçı değil %50si ödeme yapamaz hale geldi. Şimdi bu firmaların bu durumu regüle edebilecek bir hali var mı? Kaç tane atıyorum 100 ring oluşturdularsa bunları ayakta tutacak paraları var mı? .yoksa bu firmalar 100 bin tl ile kurulmuş firmalar mı?

Örneğin fetö terör örgütüne ait bankasyayı hortumlamalarına rağmen geride bıraktığı mallara baktığınız da borcunu karşılıyor. Peki bu firmalar batsa karşılayacak mallar var mı,? Tabi ki de yok!

İşte bundan dolayı özellikle faizsiz mottosu ile bazı sözde cemaatler tarafından yönetilen bu işlere para yatırmayın, varsın gidin arkadaşınızdan dostunuzdan alın parayı, olmadı gidin bankadan... Sonra vah efendim gitti geldi demeyin!

Tavsiyem hemen bu firmalara bir inceleme yapılması, risk faktörlerinin net bir şekilde belirtilmesi, yoksa yeni bir yıkım geliyor gibi ufukta.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.