Aşil tendonu baldırımızın arka kısmında kalan en güçlü kaslardan birisidir. Topuğa kadar uzanır ve baldırların orası ile birleşmesini sağlar. Aşil tendonunun ismi antik dünyada büyük bir karakter olan Akhilleus’un adından uyarlanmıştır. Aslında isminin okunuşu aşil şeklindedir.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Homoreus’un İlyadası’nda anlattığı Troya savaşında yer alan Aşil, efsaneye göre çocukken ölümsüzlük için bir nehire (Stiks Irmağı’na) daldırılmıştır. Fakat annesinin onun tutuş şekli yüzünden topuğuna yakın kısımda yer aşil tendonu bölgesi suya değmemiş ve Aşil ölümsüzlük kazansa bile topuğundaki o bölge bunun dışında kalmıştır. Yani burası onun en acınası noktasıdır. Savaş yaşanırken Aşil de efsaneye göre burada aldığı yara ile hayatını kaybeder. Truva prensi Paris kendisi buraya attığı ok ile öldürür.

Aşil tendonu kopması

Aşil tendonu özellikle basketbol ve futbol sektöründe yer alan oyuncularda çok büyük sakatlıklar ortaya çıkarabilir. Kopan aşil tendonu ameliyat edilerek aylarda sahalardan uzaklaşmaya neden olabilir.

Özellikle maç öncesi iyi bir ısınma yapmayan oyuncular bu sakatlığı yaşar.

Sol ayakta daha çok görülen ve 25-40’lı yaşlarda erkeklerde daha fazla görülen aşil tendonu rahatsızlıkları geç iyileşen ve sizi uzun süre etkileyen bir hastalıktır.

Kadınlarda da ani hareket ve topuklu ayakkabı giyme gibi faktörler bu rahatsızlığı tetikler.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.670 kez gösterildi.

Yorumlar