Genel
Apple Ürünleri Hangi Ülkede Üretiliyor?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 2 dk.

Aslında Apple ürünleri derken çok geniş bir yelpazeyi gündeme alıyorum. Olaya sadece iphone, ipad, ipod ve normal cihazlar olarak bakmamak lazım.

Bu ürünlerin alt segmentleri içindeki bileşenler falan göz önünde bulundurulunca inanılmaz bir zincir ortaya çıkıyor. Vidasından, kamerasına, kameranın merceğinden başka şeyine sürüp gider bu zincir.

Apple peki bu ürünleri hangi ülkede yaptırıyor? Bu herkesin iddia ettiği gibi sadece Çin değil ama tedarikçilerin birçoğu Çin'de, çünkü çinde maliyet, çalışma vs ucuz. Tedarikçilerden en büyüğü foxconn normal tayvan menşeli bir şirket ama birçok ülkede fabrikaları var. Yani apple, tayvan olsun japonya olsun kore olsun birçok ülkeden tedarikçiler ile çalışıyor. Sonra bunları Çin'de birleştirip dünyaya satıyor. Paralar ise merkeze yani İrlanda'ya gidiyor.

Apple cihazların bazıları ise Amerika'daki fabrikasında üretiliyor. O yüzden macpro ve imac pro (hani şu rende gibi olan) biraz pahalı.

Önemli olan Apple'un bu tedarik zinciri ile nasıl başa çıktığı, ürünleri dünyaya nasıl taşıdığı? Biraz buna bakalım. Apple vergi fırsatlarından dolayı merkezini İrlanda da tutuyor. Amerika'da tutsa gelirinin %50'sini devlete paslamak zorunda olurdu. Yanlış hatırlamıyorsam %10 gibi bir verginin olduğu irlanda'da Apple ancak 2-2.5 gibi bir vergi ödüyor. Onu da devletten geri alıyor sonra.

Yani şunu demek istiyorum. Amerika'da falan çok bir iş çevirmiyor. Ama sonra Amerikan markası olarak anılıyor o başka.

Güzel bir tedarikçi zinciri ile adamlar zirveden inmiyor, gerçekten başarılılar.

Peki full Amerika'da üretse nolur, sanırım şu anki fiyatlar x3 olur gibime geliyor.


Page generated in 0.0203 seconds.