Genel
Antalya Belediyesi Hangi Parti?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

31 Mart seçimleri yaklaşmışken böyle bir yazı yazmam gerektiğini hissettim. Antalya yıllar boyu çeşitli partiler ile yönetildi. Önce bir geçmişe bakalım.

En son yapılan 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde her ne kadar Antalya %42.8 ile Recep Tayyip Erdoğan dese de, milletvekili sonuçlarında millet ittifakı ön plandaydı. İyi partinin en yüksek oy aldığı bölgelerden birisi olan Antalya, MHP'nin çok fazla oy kaybettiği ve HDP'nin de bir millet vekili çıkardığı yerdir. Malum şu an gündem de olan Sezai Temelli, HDP'nin Antalya milletvekilidir.

En son seçimde Antalya'da geçerli oy sayısı neredeyse 1.5 milyonu buldu. En fazla göç alan şehirlerden olması bunun en büyük nedenlerinden birisi bence.

2015 yılı milletvekili seçimlerinden ilk seçimde düşük oy alan Akparti ikinci seçimde milletvekili sayısını beşten yediye çıkarmıştı. Bu düşük alınan dönem Ahmet Davutoğlu dönemidir.

<--reklam-->
O seçimde MHP aynı HDP gibi 1 milletvekili çıkarabilmiştir. İyi Parti ise 3 milletvekili çıkarmıştır. CHP aynı kalmıştır. 5 vekil ile.

Antalya eski dönemlerde uzun süre DYP'nin etkisi altında kaldı . Hasan Subaşı gibi isimler seçildi. Kendisi şu an İyi Parti'de. Bunun dışında 1 dönem Akparti daha sonra CHP sonra tekrar AKparti dönemi yaşamıştır. Mustafa Akaydın dönemi Antalya'nın en büyük sorunlar yaşadığı dönemdir. Her alanda gerileme yaşanmıştır. Menderese Türel seçimi kaybedip daha sonra milletvekili olmuş sonra tekrar belediye başkanı olmuştur.

Bu seçimde de Cumhur ittifakının adayıdır. Karşısında ise millet ittifakından Muhittin Böcek vardır. Böcek şuan Konyaaltı Belediye Başkanıdır.

Antalya merkez belediyelerinden Muratpaşa ve Konyaaltı ezici bir şekilde CHP demiştir birçok seçimde, Kepez ise genellikle Akparti demektedir. Fakat HDP oylarının bir kısmı da bu bölgeden gelmektedir.

Peki 2019 Mart ne olur? Bence son ana kadar yarış sürecek. HDP oyları etkisi ile millet ittifakından Böcek seçilebilir. Bu bir süpriz olmaz. Ama dediğim gibi yarış devam eder. Antalya için hayırlısı olsun diyelim.


Page generated in 0.0191 seconds.