Genel
Amerika'nın Ne Kadar Ömrü Kaldı?
3 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Hali hazırda çok köklü bir geçmişi olmayan altyapısı vs tüm hizmetleri göçmenler tarafından sağlanan bir ülke olan Amerika'nın ne kadar ömrü kaldı? sorusuna kendimce cevap aradım.

Trump seçilmesi ile zaten çılgın bir tercih değerlendirmesi yapan ve sonrasında Biden'i de seçerek daha da enteresan bir noktaya ulaşan Amerika, Fransa'nın son denizaltı mevzusunda bazı gerçekleri açıklamak yani biz tasvir etmek zorunda kaldı gibi geliyor.

Bilindiği üzere kendi aralarında AUKUS adı verdikleri pakt ile İngilltere, Amerika, Fransa ve Avustralya nükleer saldırmazlık anlaşması çatırdamış durumda... Bunun ana nedeni Avustralya'nın 66 milyar dolar değerinde nükleer denizaltı siparişini bir anda iptal etmesi.

Tabi bu durum alanda inanılmaz harcamalar yapmış Fransa ekonomisi için covid sonrası dönemde çılgın bir darbe oldu. Fransa böylesine büyük bir teslimata hazırlanırken ipler kopunca inanılmaz bir zarar etti ve sorumlu aramaya başladı.

Olayın ilk sorumlular Amerika ve İngiltere oldu. Almanya ise henüz Avrupa Birliğinde yer aldığından Fransa'nın tarafını tuttu. Sonuç olarak Amerika üzerinden tasvir edilen ve basına sızan bazı haberlerde, bu nükleer denizaltıların Kuzey doğu Asya'da bir nükleer yarışı tetikleyip, çılgın oğlan Kim Yong'u harekete geçirme ihtimali ortaya çıkarcak olduğu üzerineydi.

Tabi bu durum Kim Yong'un zaten hızlanan nükleer denemeleri bir anda orayı kaos ortamına çevirip. Bir de kendi açısından tehdit olarak algılanırsa işler karışabilirdi. Amerika ve İngiltere amele pazarı olarak kullandığı ve Çin'in yanı başında hükmettiği alanları kaybedebilirdi.

Buna engel olmak için böylesi ağır bir kararı Fransa'yı da çiğneyerek aldı. Fransa zaten şimdilik bu şekilde geçim sağlamaya devam ederken inanılmaz bir zarara girdi.

Peki olay bitti mi? Bence hayır bu durum Kuzey Kore ile iyi geçinen Rusya, İran ve özellikle Çin'in dudakları arasında. sanırım birkaç yıl içinde artık Amerika'nın bu durumlara engel olamadığını hatta ve hatta Avrupa Birliği'nin dağıldığını göreceğiz.

İngiltere yine gemiyi ilk terk eden olarak bu işi planlayanlar arasında yer aldığını da gösterdi. Bakalım yeni dünyada neler olacak?


Page generated in 0.0224 seconds.