Genel
Altın Madenlerinde Devlet Payı
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Bu yazıyı sadece yazmış olmak için değil ciddi bir problemi göstermek için yazıyorum. Onun için detaylara çok takılmayın.

Öncelikle şimdiye kadar özel işletmelere verilen altın madeni veya başka madenlerde ben devletin payının bu kadar düşük olduğunu düşünmüyordum. Şaka gibi değerler yani devlet çıkan altına göre %1'den %10'lara kadar bir devlet hakkı alıyor. Bu çok az.

Madem böyle birşey var. Özel sektörü neden sokuyorsun ki işin içine... Hatta bu hükümet döneminde belirli teşvikler de verilmiş. Koza gibi fetö tipi adamların neden bu kadar aşırı bir şekilde büyüdüğünü de buradan görebiliyoruz.

Öncelikle tamamdır maden çıkarmanın maliyetleri, çıkartamama, kalite sorunları olabilir ama devletin bu kadar düşük bir hak alması gerçekten mantıken izah edilemez. %3-4 nedir arkadaş. Ha bu adam vergi verecek, şunu verecek işçi maaşı verecek... Normal bir işletme bunları zaten yapıyor. Maden yemiyorsa bunları ödemek maden falan çıkarmasın usta.

Artı bunun yabancı sektörden adamlara verilmesi de ayrı bir garabet. Gezicilerin acayip bir yanılgı ile başladığı ,Kaz Dağları operasyonu sanırım bu sayede bizim de bu maden olayında uyanmamıza vesile oldu.

Kaza Dağları'nın maden sahasına uzaklığı 40 km kuş uçuşu. Yani ağaç kesilmesi falan mevzusunun maden ile ilgisi yok. Orada ağaçlar neden kesildi söyliyim, Hani şu çok sesi çıkan Tarkan, Cem, Erkem, Gökhan gibi adamların yazlıkları nedeniyle kesildi :)

Neyse konunun detaylarını sallayın diyorum.

Mevzu bu madenlerden alınan payın çok düşük olması. Abi bunu milli bir şekilde çıkar para devlete kalsın, nedir bu özel şirket seviciliği. Olmaz olsun böyle birşey.


Page generated in 0.0167 seconds.