Genel
Acem Borusu Çiçeği Nedir? Özellikleri ve Anlamı
3 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Acem borusu çiçeği genel olarak peyzajlarda kullanılan çok güzel görünümlü arsız ve hızlı yetişen kontrolsüz bir şekilde büyüyen sarmaşık tipi bir çiçektir. Ilıman iklimlerde ağaçların çevresini de sararak kendine yaşama alanı bulur.

Acem Borusu'nın ana vatanı olarak kabul edilen bölge Amerika'nın ılıman kesimleridir. Fakat İran ve sonrasında Türkiye'de de yetişebilen bir bitkidir. Halk arasında görünüm itibari ile Borazan veya Trompet çiçeği olarak da bilinir. Çiçekleri daha çok kırmızı ve onun tonlarında hatta turuncu renklerini alabilir. Bu çiçek bol gübreli topraklar da rahat bir şekilde yetiştirilebilir. Görünümü açısıyla kuşları da kendine çeker.

Fakat Acem Borusu bakımında önemli konular vardır bunlardan en önemlisi, kontrolsüz büyümesi nedeniyle duvarlara yapışarak bütün yüzeyi kaplar ve çitleri çok çabuk örter, yapılarına zarar verebilir. Soğuk havalara dayanıklıdır fakat yetişme aşamasında bu soğuklara maruz kalırsa hayatta kalamaz, o dönemi atlattıktan sonra Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir. Birkaç yıl geçtikten sonra kuraklıklara da dayanabilir. İstediği tek bakım, budanmaktır. İyi güneş alan bir yerde tutulmalı ve balkonda yetiştirilecekse düzenli budama yapılmalıdır. İyi besleyici, çok iyi süzdüren ve hafif asitli toprakları sever.

Acem Borusu çiçeği çoğaltmak için iki yöntem kullanılır, bunlardan birisi geleneksel tohum yöntemi diğeri ise çelik ile çoğaltma yöntemidir. Normal bitkiden alınan bir iki dal temizlenerek farklı bir saksıya ekilir ve havalandırma yapılarak çoğaltma işlemi yapılır.

Son olarak da bu efsane bitkiden bir resim paylaşmak istiyorum.


Page generated in 0.0244 seconds.
3.236.223.106