Arkadaşlar çevrenizden ve stabil işlerden sıkıldıysanız size farklı bir kapı açabilirim adı yurtdışında remote çalışmak.

Remote çalışmanın türkçesi dışarıdan çalışma diye çevrilebilir. Yani Siz uzaktan bulunduğunuz konumdan dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilirsiniz. Bu tür işler için internet üzerinde çok popüler siteler var. Bunlardan biri angel.co birisi de indeed.com tabi bu listeyi büyütebilirsiniz.

Farkındaysanız freelance çalışma sisteminden bahsetmiyorum. Bu remote işler normal iş haklarına sahip olduğunuz düzenli veya belirli sürelerde kontratlı işler. Freelancer işler için freelancer, fiverr, bionluk gibi sistemleri kullanabilirsiniz.

Yurtdışında iş bulmak için girmeniz gereken sektör bence yazılım, bunlar çeşitli olabilir ama kendinize öncelik bir ana sektör belirlemelisiniz. Mesela mobile developer alanı gibi. bunun içinde de işte ios developer veya android developer gibi ayrılabilirsiniz. Hatta ikisini de yapabilirsiniz. Bunun dışında server management ve backend mevzularına da girebilirsiniz. Ne kadar çok dalda varsanız bunun size faydası olur.

Unutmayın insanlar sizden genellikle belirli iş tariflerine göre çalışmanızı bekler. Hintiler gibi ben her şeyi yaparım ya diye girip bir hafta içinde şutlanmayın. Bu tür işlerde takım çalışması bazı yerlerde dökümantasyon çok önemlidir. Özellikle Amerika ve Kanada firmaları yazdığınız kodların düzenli olmasını ve sizden sonra gelecek kişilerin de anlayabileceği şekilde dökümente edilmesini ister. Hatta zamanla yazdığınız kodları kontrol ettirir.

Bunun dışında çok yüz göz olmadığınız sürece hakkınızı korurlar. Maaş karşılığı çalışıyorsanız paranızı alırsınız. Hisse karşılığı çalışırsanız proje duruma göre gelecekte bir şeyler elinize geçer.

Ama Rusya, Japonya, Singapur gibi ülkelerde bu işler farklıdır. Sürekli size iş paslayarak bunalıp çekip gitmenizi beklerler. Kesinlikle kodları paylaşmayın. Sistemi siz kurun... Çok fena ağzınız yanar.

Çinlilerle, Hintlilerle ve ona benzer lokasyondaki insanlar ile çalışmayın. Kesinlikle isterse maaşınızın 2 katını versinler sakın...

Kendinize güzel bir giriş yazısı hazırlayın tabiki ingilizce. Mutlaka skype görüşmesi yapacaksınız. İngilizceniz o seviyede olmalı.

Sonuç iş bulduğunuzda imzaladığınız dökümanlara dikkat edin. Yazılanları dikkatli okuyun ekleme çıkarma yapılacaksa belirtin.

Sonra keyfinize bakın işi geliştirin.

Yaşanan tatsız olayları da görmezden gelin, bir de özellikle saat farkı olan ülkelerde çalışıyorsanız. Uykusuz gecelere hazır olun, bol kahve stoğu yapın :)

Kolay gelsin.