Şimdi bu konuya uzun zamandır değinmek istiyordum. Artık zamanı geldi sanırsam... Vizyon meselesine çok takığım. Mesela bir iş yapıyoruz bu iş olmayadabilir. Her ne yapıyorsanız yapıyorsunuz... Eğer sizinle aynı vizyonu taşımayan insanlar ile beraberseniz boku yediniz.

İşte bu sebepten "vizyonsuz" değil, sizinle aynı vizyonu paylaşmayan insanlar ile iş yapmayın. Alışveriş de yapmayın. Selam bile vermeyin. Hatta almayın... TDK'ya göre de vizyon kelimesinin anlamı, görünüm, ülkü, sağgörü, ileri görüştür. İşte bunlar yoksa bir adamda sizinle bir işi de olmamalı.

Mesela x projesi yaptınız. Siz diyorsunuz ki, forvete İcardi'yi koyalım. Hem formasını satarız hem popüler bir isim, fiyatı da uyguna getirdik. Adam ise eski Fenerli Nöbetçi golcü Semih'ten bahsediyor. İşte sizin bu adamla bir işiniz olmamalı.

Eş olsun dost olsun diye bu tür adamlara zaman ayırır, hatta ve hatta ipin ucunu verirseniz yandınız diyorum.

Bir işe girişirken önce vizyon muhasebesi yapmalısınız, bu normal muhasebeden daha önemlidir. Ciddi diyorum. Bu sayede nereye kadar ne şekilde gideceğinizi, nerede duracağınızı, nerede exit yapacağınız belirlersiniz. Tabi bunlar tahmini olur ama size bir yol haritası çıkarır.

Bu belirlenen hedeflerde vizyon güncellemesi gereği değişiklikler yaparsınız. Daha da beklersiniz veya daha erken çıkarsınız.

Konunun bu kısmı derin daha sonra uzun uzun yazacağım. Fakat vizyon mevzusu altın değerinde... Vizyonsuz adam bile sizinle aynı vizyonda olmayan adamadan daha zararsız. Lütfen vizyonunuzun uyuşmadığı adamları uçurumdan aşağı itin. Yoksa onlar sizi itecek.

Dediydi dersiniz.