Malum üniversite tercihleri falandı filandı ben de böyle bir yazı hazırlayayım dedim. Üniversiteli gençlerin favori şehirlerini kaleme aldım.

Üniar adlı bir kuruluş lisans düzeyinde farklı üniversitelede yer alan e 188 üniversiteden 35 bin 715 öğrenci ile yaptığı görüşmeler ile bir favori listesi açıkladı.

Liste şu şekilde:

Eskişehir, Aydın ve Antalya.

Yani öğrenciler en çok Eskişehir, Aydın ve Antalya'da okumak istiyor. Tabi bunun birçok nedeni var biraz da onlara bakalım.

Eskişehir listede eskiden 3. sıradayken birinci sıraya çıktı. Bunun nedeni hem İstanbul'a yakın olması hem ulaşım kolaylıkları hem de üniversitenin gerekli puan aralıklarında hem uygun hem iyi bir tercih olması gösterilebilir. Yani sokaktaki teyzelerin hem kaliteli hem ucuz olsun dediği ürün işte Eskişehir'de... Gençler çok memnun. Tabi bazı konuları devre dışı bırakınca...

İkinci sıradaki Aydın 2. sırada sabit kaldı. Bunun nedeni muhtemelen sakin bir yerde bulunması. İzmir'e yakınlık. vs. Çok fazla bir sebep aramıyorum.

Üçüncü sıradaki Antalya, birinci sıradan buraya düştü. Daha da düşecek gibi. Bunun birçok nedeni var. Kendim de Antalya'da yaşadığım için bu çok zor bir şey değil. Bir kere üni yapısı, şehir trafiği ve ev fiyatları öğrencileri kara kara düşündürüyor. Eskiden 100 tl verseniz gelin hemen gelin dedikleri evlerin fiyatı şu an Antalya'nın ücra köşesi olan yerde 1500 tl, evet yanlış duymadınız. Yani çok fena bir kara borsa durum var.

Yurt yetersiz öğrenci çok fazla tabi bunlar da başka bir gerekçe.

Bir de üninin yönetimi ve eski başarısından uzak olması. Bundan dolayı Antalya gerilerde.

Bu alanda gerileyenlerin birisi de Isparta, Sdü'de yapı olarak kaybetmeye başladı.

Burdur hakeza öyle ama mesela. Rize vs. yükselişe geçmiş durumda bulunuyor.

İlk 10 içinde Ankara, İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Muğla, Bursa, Çanakkale yer almaya devam ediyor.