Öncelikle bu yazı google adsense, youtube, admob, google play, applestore kazancı ile geçinenleri üzecek bir bölüm içeriyor. Canınız sıkılabilir.

Malumun üzerine OFAC denilen bir liste var. Amerika bu listeye aldığı kişi, kurum ve ülkelere yaptırımlar uyguluyor. Bugün itibari ile 3 bakan ve 2 bakanlığımız bu listeye girdi. Peki geçmişte bankalarımızın da bulunduğu bu liste ne anlama geliyor.

Öncelikle bu liste, Amerika'nın yaptırımı olarak kabul edilse de bu listeye giren kişi, kurum ve ülkelerin banka faliyetleri Amerika ile arasında duruyor.

Google kendi Ofac listesi açıklamasında eğer bu listeye bir ülke giriyorsa. Ben ödeme yapamam diyor. Tabi Apple için de bu durum böyle.

Şayet, Kırım, Kuzey Kore, İran, Suriye gibi ülkelerin olduğu bu listeye biz de girersek. Google ödeme yapmayacak. Bu nedenle sitesinden google adsense kazancı edinen, mobil uygulamasında abmob kullanan, youtube üzerinden gelir sağlayan herkes bu gelirlerden mahrum olacak. Google'un bu durumu delme yetkisi yok. Yani Siz Avrupa'Da bir reklamcı ile anlaşıp ödeyi oraya getirip TR'ye getirme şansınız da yok. Yani o firmayı oyarlar diyorum. Ancak yurtdışına çıkar oranın vatandaşı olur orada bir şirket kurar veya bireysel kullanıcı olursanız ödemelerinizi yeni hesabınıza alabilirsiniz.

Tabi bu durum Google News'in Türkiye kısmının geleceğini de etkileyecek. Ama en çok küçük yayıncı ve youtube kanallarını vuracak gibi duruyor. Tabi haliyetle mobil uygulama gelirleri de ortadan kalkmış olacak.

Peki bu durum gerçekleşebilir mi? Böyle bir ihtimal yüksek. Peki çözüm nedir? Şu an için bu kadar güvenilir ödeme yapan bir kurum yok. Fakat o durumda Tr içinde bazı firmalar bu konuda boşluğu dolduracaktır. Aylık milyar tl düzeyinde yapılan adwords harcamalarının ise nasıl etkileneceği belli değil. Yani sizin reklamınız tr de dönmeyecekse herhalde reklam vermezsiniz.

Sonuç: Vardır bun da bir hayır, gelecek planlamanıza o şekilde başlayın derim.