Paypal'ın ülkemizden ayrılması sonrasında kullanılan en popüler finans araçlarından birisi transferwise'dır.

Birçok ülkeden yerel para birimleri ile gönderim yaparak belirtilen ülkelerdeki yerel birimlere dönük ödemeler alabilrisiniz

Alınan kesintiler ise gayet makul, yani diğer alternatiflere göre süper diyebiliriz. Bankalar arası yapılacak transferler size 300-500 tl daha fazlaya mal olabilirken bu hali ile ciddi bir kurtuluş bulmuş olursunuz.

Öncelikle iki tarafında, para gönderen ve alanın sisteme üye olması gerekiyor. Transferwise yanlış duymadınız Türkiye'de de çalışıyor. Eklediğiniz banka hesabına tl olarak çekim yapabiliyorsunuz.

Gönderim ve alım yaparken her türlü kesintiyi net bir şekilde görebiliyorsunuz. Sizin için o anki oranı da belirli bir süre 48-96 arası bloke ediyor. Yani işleminiz uzun sürebilir diye size böyle bir de hak veriyor. Para ise 2-3 gün içinde hesabınıza geçiyor.

Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında işlem yapabilirsiniz. Sadece mail adresinizle işlem yapılabilir tabi banka hesabınızı eklediyseniz. Mail ile bildirim gelir. Kimlik doğrulama da basit yaklaşık 15 dakika içinde onay veriyorlar. (Şahsen benim öyle oldu. Kimliğim ile başvurmuştum.) Gayet güvenilir bir sistem gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bankalar için bir kısıtlama yok. Herhangi bir banka hesabına paranızı gönderirler. Zaten yurt dışından gelen parayı size buradan başka bir yerden gönderecekler. Yani para oradan dolaşıp gelmeyecek. Oradaki hesaplarında kalacak. Böylelikler bir yerden bir yere bu kadar ucuz işlem yapabiliyorlar.

Örneğin 1000 euro göndereceksiniz, şu an için sadece 7.31 euro kesiyor. Kuru ise 6.62570 den hesaplayıp 96 saat bloke ediyor. Elinize ise 29'unda yani 3 gün sonra. 6,577.27 geçeceğini ifade ediyor. Olay budur. Kolaylık rahatlık.

Ama şunu unutmayın yurt dışından yüklü ödeme alırken maliyenin ilgisini çekebilirsiniz. Unutmayın derim.

Sisteme şuradan ulaşabilirsiniz.