Trabis uzun zaman yayına alınmaya çalışılan tr domainler yönetmek amacı ile kurulan bir arayüz. Bu arayüz ile zaten satış hakları artık sadece odtü'nün nic.tr'sinde olmayan tr uzantılı domainlerin marka belgesi istenmeden normal com modeli gibi önce gelen alır yöntemi ile satışı bekleniyor.

Trabis sistemi ile belgesiz olarak verilecek domainler com.tr net.tr ve org.tr olarak açıklandı. Zaten hali hazırda farklı tr. uzantılı domainler belgesiz verilebiliyordu. Ama bunun dışında bazı tr domainler belgeler ile verilmeye devam edilecek.

Peki sizin adınızın veya markanızın com.tr'sini biri alır size farklı alanlarda saldırı yaparsa ne olacak? Heyecan yapmaya gerek yok domaininizi wipo veya ona benzer bir sistem ile geri alabileceksiniz. Tabi bunun için bazı kanıtlarınızı olaması gerekecek.

Yani com.tr domainler için normal com.tr domainin 5 katı ödeme yapan ve sıraya giren arkadaşları uyarıyorum. O domainleri sizden geri alabilirler bu tüyomu kullanın. Taklaya gelmeyin.

Peki, com.tr fiyatları trabis sonrası da bu seviyeler de kalacak mı? Hiç sanmıyorum o yüzden 5 yıl maksimum yenileme süresi olan com.tr domainlerinzii hemen yenileyin derim. Dibine kadar basıtrın yaklaık 3 katına yenileme yapmak zorunda kalacaksınız. Dediydi dersiniz.

Sevgiler saygılar.