Malum gençlerin başının belası bonzai dedikleri sentetik bir uyuşturucu var. Yaptığım araştırmalara göre 2017 yılında bir içimlik 2-3 tl'ye kadar fiyat düşmüş lanet birşey.

Bir dönem medyanın üzerinde çok durduğu bonzai haberleri azaldı. Ama bonzainin yok olduğu anlamına gelmiyor. Aksine dünyada kendien 35-40 milyon bağımlı edinmiş bir uyuşturucu modelinden bahsediyoruz. Bu gayet büyük bir sorun. Amatem vs. gibi kurumların kapısından geçerken (malum tıp fakültesi yolu üzerinde) rezalet bir görüntü ile karşılaşıyorum.

Yanında karısı, annesi, babası hayattan bezmiş tip de insanlar. Bu tür bir şifa modeli yok. Bu tür bir tedavi modeli yok. İlk olarak insanlara bonzai'nin neler yaptığının gösterilmesi lazım.

Garibim cahil gençler zannediyor ki, bu bonzai ot ve organik bir şey. Zararı olmaz. Tam aksine bonzai diye satılan rezalet madde. İçinde her türlü kimyasal bileşeni barındırıyor. Bizim garibanda kafa yaptıkça oh mis modunda geliyor.

Köşeler uyuyanlar mı istersin, bunun krizine girip intihar edenler mi? Çok feci bir durum. Türiye'de 2017 raporuna göre 500 bin civarında bonzai bağımlısı var, yine o raporlara göre Amatem'e başvuran sayısı 6 bin. Bunları %10 anca bırakmıştır. Bunun dışında 400'den fazla ölü var. Yıllık sayılar bunlar. Geçen 3 yılda, benim tahminin sayı bir milyonları aşmıştır.

En büyük bonzai merkezi, İstanbul ikinci sırada ise Antalya var. Malum zeytinköy bunların torbacılarının yeri. Nasıl bu yer ortadan kaldırılmıyor anlamıyorum.

Bu konuda bir şeyler yapılmalı bence. 3-5 tl'ye bunlar satılabiliyorsa, yandı gülüm keten helva.