Bir süredir benimile iletişime geçen potansiyel müşterilerimin birçok sorusu ile boğuşuyorum. Bunu boğuşuyorum olarak adlandırmak belki mantıklı değil belki adaba da aykırı ama altını çizmem gerekiyor diye düşünüyorum.

Öncelikle mobil uygulamalar web siteleri çok ucuza yapılan şeyler değil, özellikle uygulamanızın içinden veri vs. taşıması olacaksa, sosyal medya vb gibi bir sistematik kurulacaksa elbette web sitesi maliyetlerini de uygulamanın üstüne eklemelisiniz.

Mobil bir startup kurmak için 3 aşamanız olmalı bunlardan birisi web, ikincisi android üçüncüsü ios, bu üç sistem size en azından 6-8 bin tl arasında bir maliyetler oluşturulabilir.

Gelişmiş android ve ios uygulamaları 2.-4 arası bir maliyete sahiptir.

Bunları bağlayacağınız web paneller 1000 tl'den aşağıya yapılmaz. Yapılır diyenler varsa özellikle kendisinden daha önce yaptığı sistemler hakkında bilgi alın yoksa bilmem ne hazır sistemine entegre edilen sistemler ileri vadede size çok büyük sorunlar çıkarır.

Belki uygulamanızı tanıyacağınız sayfası wordpress ile falan halledebilirsiniz ama uygulamanın içindeki verileri derleyeceğiniz sistemler mutlaka native olmalı. Uygulamalar native olmayabilir, native olursa fiyat barajını çok üstlere çıkarmanız gerekir.

Bunları değelendirmek bir mobil girişimin maliyetini ortaya çıkarır, gerisi sizin çalışmanıza kalmış mobil uygulama durduğu yerden popüler olmaz.