Genel olarak memleketimizin insanları trend takip etmeyi çok sever. Şimdi mobil oyunlara yapılan harcamalara bakınca insan içinden neden ben de bir tane yapmıyorum diye sorabilir.

Mobil oyun yapmak, yani böyle görselleri güzel olan bir model istiyorsanız ciddi bir bütçeniz olması gerekiyor. Ama siz kalkıp normal görsel tabanlı olmayan bir mobil oyun yapacağım diyorsanız evde bu iş olur.

Peki hangi dil?

Görsel olan için en uygun model unity, eğer yazı tabanlı düşünyürosanız her dil size uyabilir. Bu size bakar.

Ama android ise javadan, ios ise swiftten şaşmayın derim.

Peki bütçe ne lazım?

Apple market, Andorid market vs. derken iyi bir pc derken yaklaşık 10 bin tl'lik bir yatırım yapmanız gerekiyor. İlk yıl için. Apple vs. için çalışma yapacasanız bu ücret ikiye katlanır. Malum apple cihaz fiyatları yüksek.

Peki sonra?

Reklam bütçesi var mı? Yoksa işiniz zor. Çok unique bir fikriniz varsa belki kulaktan kulağa gider ama. Benzer bir modelden gidiyorsanız. Günlük 50 tl bütçe ile yola çıkmanız şart. 50 tl ile bir süre (3 ay kadar denersiniz) işler iyi gidiyorsa, gelir varsa 100tl moduna geçersiniz.

Nasıl kazanacaksınız?

Mobil reklamlardan, ödüllülerden köşeyi dönerim diye düşünmeyin. Google adsense vergi vs. derken canınıza okurlar. Bunun yerine oyun için alım satım modellerini ön plana çıkarın gerekirse reklamları kapatacak bir model ile gidin, kullanıcıları delirtmeyin. Gitmesinler devam etsinler. Ödemeleri mutlaka kurduğunuz bir şirkete alın, malum maliye.

%50 civarında vergi oldugunu da unutmayın (kdv+gelir) - önceleri az başlarsınız ama diğer giderleri unutmayın.

Peki sonra?

Güncellemeler şart, sürekli oyuna yeni şeyler eklemelisiniz. Yeni bölümler yeni fırsatlar vs. Böylelikle güzel bir yola gidersiniz.

Bonus : Oyunu programlarken alt yapıyı multi dil olarak planlayın. Sonra uğraşmayın.

Not: Başkasının yaptığını bir mobil oyun ile birşey elde edemezsiniz. Kendiniz öğrenin veya kendi grubunuzu kurun beraber yapın. İster ortak olarak ister elemanınız olarak.

Sevgiler.