Bir süredir ana akım medyanın pompalaması ile Türkler Metaverse evreninde onlarca yer aldı gibi haberler görüyorsunuz. Aman diyorum bu oyuna düşmeyin şimdi size metaverse nedir* artı ne değildir anlatacağım. Hadi toplanın yamacıma.

Öncelikle Metaverse gelecekte çooook ama çok konuşacağımız yeni bir model. Meta'dan yola çıkaran zaten Facebook'un çatı firması haline gelen Meta'dan doğduğunu anlıyorsunuzdur. Yani bu işin arkasında temel olarak Facebook ve onun gizli, açık yatırımcıları var.

Bunun dışında projeye Microsoft vb diğer tüm tekno şirketleri de yatırım yapmış durumda... Meta kelimesi antik yunancadan alınıp ötesi anlaıma gelen bir kelime. Bu kelime ile yani evrenin ötesinde yeni bir evren kuruyorlar. Tabiki bu tamamen sanal olup ödeme sistemleri de bir önceki 10 yılda icat ettikler blockchain teknolojileri ile sağlanacak. Tabi bunun yanısıra VR ve AR teknolojileri bu çağda çılgın atacak gibi. Yani yakında giyilebilir onlarca VR AR ve adını henüz bilmediğimiz yeni sanal teknolojiler ile tanışacağız.

Fakat burada önemli olan şu an Metaverse dedikleri yerin neresi olduğu konusunda inanılmaz bir karmaşa var. Bazı sahte projeler insanların paralarını emmek üzere kurulmuş durumda, bunları zaten tüm haber sitelerinde görebilirsiniz. Mantık olarak google maps'i parselleyip millete kendi sanal para birimlerinde çakıp aradaki transaction ile birlikte sizi dolandırıyorlar. Aslında bu projelerin hiçbirinin metaverse ile alakası yok.

Gerçek metaverse evreni ise henüz yayında değil. Zaten öyle mouse clik tıklama vs. klavye vs ile yapılmayacak.

Metaverse ile ciddi anlaşma yapan ve avatar ile sanal bir dünya olarak hizmet veren görünüşte bir oyun olan "Second Life" aslında metaversenin ciddi anlamda bir giriş noktası. Bu oyuna şuradan ulaşıp deneyimleyebiilrsiniz. Aslında popomundo'da bunun basit anlamda bir kopyasıydı.

Daha ciddi bir metaverse projesi isterseniz Decentralan'da bakabilirsiniz. Bu evrende yer fiyatları şu an milyon dolar ile ölçülüyor. Hatta Axie Infinity'de bunlarda birisidir.

Ama onun dışında size haberlerde üfürülen sadece google haritalardan parsel yapışı yapan siteler tamamen scam sitelerdir. Paranızı buralara kaptırmayın. NFT'nin de bu fake projeleri olduğunu şimdiden söyleyeyim yakında onunla ilgili de bir şeyler karalayacağım. Aman Aman diyorum paranıza sahip çıkın. Sakın önceden gaza gelip ulan yer kapatalım modelinde olmayan kripto paralar ve buna bağlı sanal yerlere para yatırmayn.

Sevgiler. saygılar...