Türkiye içinde veya farklı ülkelerde iş başvurusu yapmak genel anlamda 3-4 senede bir karşınıza çıkabilen durumlardan birisidir.

Özellikle IT yani teknoloji alanında çalışıyorsanız iş değiştirme mevzuları çok daha sık rastlanır. Bu konuda yeni iş talepleri ve iş arayışı gibi bazı sıkıntılı süreç ile baş başa kalırsınız.

Öncelikle benim de içinde bulunduğum teknoloji alanında başvurular normal alanlara benzer olarak icra edilir. Öncelikle kendinize bir cv hazırlamalısınız. Unutmayın cv'deki yazanlardan sorumlu olcaksınız. Böyle kafanıza göre onu biliyorum bunu da biliyorum yazmayın. Gerekirse kategorileyin şunu iyi biliyorum bunu orta şunda ise yeniyim gibi...

CV için birçok şablon bulabilirsiniz. Fakat benim tavsiyem şablona bağlı kalmadan daha özel bir şey tasarlayın. CV'nizin pdf ve docx/doc olmasına dikkat edin. Böyle jpg, png gibi cvlere eğer çok ihtiyaç yoksa girmeyin. 1 sayfanın dışına çıkmamaya çalışın hani çok fazla detay olursa anca 2 sayfa yapın. Mesela atıyorum okuduğunuz 10 okulu alt alta girmeyin.
<--reklam-->
Bunun dışında firmalar cv işlemi sonrası veya hemen akabinde sizden bir cover letter ister, iş başvurusu ön yazısı gibi, hatta motivational letter da denir buna... Burada ise kısaca kendinizi tanıtıp işle neden ilgilendiğinizi, işin tanımının size nasıl uyduğu ve ileri vadede nasıl bir gelişme yapmak istediğinizi anlatın sonunda her zamanki gibi sevgi saygı ve özellikle başka bir arzunuz olursa iletişime geçin diye bir not bırakın, telefon email, yurt dışında iseniz whatsapp gibi size erişebilecekleri bilgiler verin.

Sonra bekleme modu bazı firmalar cv isteme işinin bokunu çıkarır, ister durur hiç bir gelişme olmaz. Bazıları geri döner teşekkür eder, veya değerlendirmeye alındınız der.

Daha sonra ise cevap vermeyen firmalar olabilir bazıları olumsuz olduğuna dair bir bilgi geçer. Sonuç olarak süreç uzundur hani biraz da size ve karşıdaki firmanın acelesine bağlıdır.

Başvurularınızda iyi şanslar dilerim. Bol maaşlı bol güneşli işleriniz olması dileğiyle...